Kvůli válkám se bojíme cestovat

Války na Ukrajině a v Pásmu Gazy ovlivňují nejen tamní obyvatele, ale bezmála celý svět. A to i v oblastech, které na první pohled očividné nejsou. V průběhu let se staly významným faktorem v rozhodovacím procesu, zda a kam lidé vyrážejí na dovolenou.
Válečné konflikty hrají stále větší roli v rozhodování, zda a kam lidé vyrazí na dovolenou. Jako zásadní faktor je vnímá již 57 procent Evropanů. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Válečné konflikty hrají stále větší roli v rozhodování, zda a kam lidé vyrazí na dovolenou. Jako zásadní faktor je vnímá již 57 procent Evropanů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco v roce 2022 hrálo riziko ozbrojeného konfliktu v cílové destinaci při plánování dovolené zásadní roli pro 23 procent Evropanů, letos se jejich počet zvýšil na 57 procent. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Holiday Barometr 2025, kterého se zúčastnilo 23 tisíc respondentů ze 23 zemí Evropy, Asie, Severní Ameriky, Středního východu a Oceánie.

Realizátorem průzkumu pro společnost Europ Assistance byla agentura Ipsos. V každé zemi se šetření zúčastnil reprezentativní vzorek populace ve věku 18 a více let, sestavený pomocí kvótní metody. Výsledky průzkumu mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici.

V důsledku probíhajících ozbrojených konfliktů se v posledních třech letech více než zdvojnásobil počet turistů, kteří se v dovolenkové destinaci obávají války. Strach z válečného konfliktu tak v žebříčku rizik, která snižují chuť cestovat, poprvé předstihl obavu z teroristického útoku nebo osobního napadení.

Podobným vývojem prošli i turisté v Severní Americe, kde jejich počet narostl z 18 na 48 procent. „Rostoucí vliv ozbrojených konfliktů na cestovní ruch je evidentní, a prohlubuje se s tím, jak se války na Ukrajině a v Pásmu Gazy prodlužují,“ uvedl Lukáš Soural, obchodní a marketingový ředitel Europ Assistance.

Průzkum proběhl předtím, než eskaloval konflikt s Íránem, a je tak pravděpodobné, že letos tento trend ještě vzroste. Obavy z válečných konfliktů v žebříčku zvažovaných rizik zaujímají druhou pozici, a to hned za inflací a vysokými cenami. Ty snižují chuť cestovat u 70 procent Evropanů. Významným kritériem jsou také rodinné a osobní důvody (54 %) nebo příliš vysoké teploty v cílové zemi (52 %).

Průzkum hledal také odpověď na otázku, kterým zemím se lidé v současné době nejčastěji vyhýbají. Evropané nejčastěji uváděli Rusko (17 %), Izrael (13 %), Ukrajinu (10 %) a Spojené státy americké (6 %). Češi nejsou v tomto ohledu žádnou výjimkou – mezi zeměmi, které z politických důvodů nechtějí navštívit, nejčastěji zmiňovali stejný čtyřlístek.

V jiných regionech v přehledech zaznívaly také Egypt, Čína, Thajsko, Súdán nebo Irák. Že důvody nemusejí být čistě bezpečnostní, dokazuje umístění USA v žebříčku. „Průzkum ukázal, jaké dopady měly prezidentské volby v USA a kroky Trumpovy administrativy. Spojené státy se letos posunuly mezi pětici států, kterým se turisté z evropských zemí včetně Česka vyhýbají nejčastěji,“ dodal Soural.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek