Ukrajina je moc blízko. Válka škodí českému turismu

Do České republiky přijíždí stále více zahraničních turistů. Podle Jaroslava Svobody, majitele největší tuzemské hotelové skupiny Czech Inn Hotels, jde ale o poměrně slabý nárůst. Jedním z důvodů je i relativní blízkost války na Ukrajině, takže se některým turistům ze vzdálených destinací do našeho regionu nechce.
Praha je pro většinu zahraničních turistů branou do České republiky. Ilustrační foto: Pixabay.com
Praha je pro většinu zahraničních turistů branou do České republiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Svoboda to uvedl při hodnocení letošní turistické sezony za přítomnosti zástupců České centrály cestovního ruchu – CzechTourism a Letiště Praha. Akce se zúčastnily také Finanční a ekonomické informace (faei.cz).

Na letiště Václava Havla v pražské Ruzyni přiletělo v letošní letní sezoně od dubna do konce října celkem 2,8 milionů zahraničních návštěvníků. Nejčastěji to byli turisté z Velké Británie, Itálie a Francie. Ve třetím čtvrtletí pak přicestovalo do Česka celkem 3,2 milionu návštěvníků ze zahraničí, což je meziročně o 4,4 procenta více.

„Narůstající podíl zahraničních příletových cestujících hraje podstatnou roli v opětovném oživení cestovního ruchu Česka po koronavirové pandemii. Během letošní letní sezony jsme dohromady – na příletu i odletu – odbavili 10,9 milionu cestujících, což je meziročně o 14,5 procenta více,“ sdělil Jiří Vyskoč, výkonný ředitel Rozvoje leteckého obchodu Letiště Praha.

Dodal, že se pražské letiště blíží rekordním výkonům z roku 2019, kdy odbavilo více než 12 milionů pasažérů. „Předpokládáme, že této úrovně dosáhneme již v příští letní sezoně,“ uvedl Vyskoč. Cizinci se tak v létě na příletové turistice podíleli z 53 procent.

Miliardy pro ekonomiku

Jak uvádí studie společnosti KPMG, každá jeden milion odbavených cestujících na pražském letišti ročně znamená pro Česko odhadem 325 tisíc nových turistů, jejichž celkové výdaje přinesou tuzemské ekonomice spotřebu téměř 8,5 miliardy korun.

„Naším cílem je udržitelný turismus. Z hlediska leteckého obchodu proto usilujeme o to, abychom stávající nabídku leteckých spojení rozšířili zejména o přímé linky z dálkových destinací. Zaměřujeme se v tomto na trhy v Asii a USA,“ řekl Jiří Vyskoč.

„Uspokojení budoucí poptávky po leteckých spojeních zároveň musí jít ruku v ruce s plánovaným rozvojem letiště, jako je mimo jiné navýšení terminálových kapacit a zefektivnění leteckého provozu vybudováním paralelní ranveje,“ dodal Vyskoč. Bez ohledu na druh dopravy, navštívilo ve třetím čtvrtletí Česko na 7,7 milionu hostů, z čehož 41 procent tvořili zahraniční turisté (3,2 milionu).

Mezi nimi převažovali cestovatelé ze sousedních států, jako jsou Německo, Polsko a Slovensko, ale také turisté ze vzdálenějších zemí včetně USA a Velké Británie. Meziročně vzrostl počet zahraničních hostů o 4,4 procenta, zatímco těch domácích naopak ubylo, takže celková bilance je pokles turistů o jedno procento.

„I přes celkový pokles návštěvnosti ve třetím čtvrtletí Česko zůstává atraktivním místem pro zahraniční turisty. A to je pozitivní zpráva, protože zahraniční turisté utrácejí na svých cestách více než rezidenti a významně tak přispívají do tuzemské ekonomiky.

Pokud budeme porovnávat celková data návštěvnosti za období leden až září, stále zaznamenáváme nárůst – oproti roku 2023 i 2019 zhruba o tři procenta,“ vysvětlil František Reismüller, ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Maďarsko roste rychleji

Plusem je podle Reismüllera také to, že česká města a krajinu objevují turisté ze vzdálených končin. „Nejvyšší meziroční nárůst jsme zaznamenali u cestovatelů z Číny, Izraele, Turecka, ze Saudské Arábie či Kanady. Velkým dílem se na tomto faktu podepisují i přímé linky z těchto destinací. A my, i ve spolupráci s Letištěm Praha, usilujeme o spuštění dalších,“ řekl Reismüller.

Prázdninové měsíce byly ale pro české hotely velmi specifické. Zatímco v červenci rostly tržby českých hotelů meziročně o více než deset procent, v srpnu propadly o zhruba čtyři procenta.

V září se opět meziročně tržby zvýšily (cca 2 %), což ale nedokázalo pokrýt inflaci. Na zářijový obrat měly částečný vliv povodně, tržby totiž klesly mimo Prahu, zatímco hlavní město – coby lídr tuzemského hotelového trhu – zaznamenalo pětiprocentní nárůst.

„Sledujeme prohlubující se trendy. Například Maďarsko roste meziročně o 23,7 procenta a dosahuje také skoro o čtvrtinu vyšších tržeb než český hotelový trh,“ řekl Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové skupiny Czech Inn Hotels, která v roce 2023 ubytovala celkem 1,5 milionů hostů.

Uvedl, že vedle relativní blízkosti války na Ukrajině má vliv na pomalejším nárůstu počtu zahraničních turistů v Česku například také to, že někteří velcí dopravci ještě nejsou po covidu-19 v kondici. „Chování hostů se navíc změnilo,“ poznamenal Svoboda, podle něhož stále více turistů jezdí za hudebními či sportovními akcemi a zážitky, které se hojně pořádají právě v Maďarsku.

Naopak výhodou českých hotelů a penzionů je jejich cenová dostupnost. Evropa byla podle posledních dostupných dat v průměru cenově o 42 procent nad Českem. Navíc koruna oslabila, takže dovolená v tuzemsku, nebo jen tranzitní přespání, se návštěvníkům vyplatí.

„Nicméně situace v hotelovém odvětví úplně růžová není. Příkladem je to, že v Praze je v současnosti k prodeji zhruba polovina obrovských mezinárodních hotelů,“ poznamenal Jaroslav Svoboda z hotelové skupiny Czech Inn Hotels.

Vánoční svátky v cizině

Zatímco cizinci míří do Prahy a dalších regionů, čeští turisté zase více vyjíždějí za hranice – třeba na konci letošního roku. Podle údajů, které redakci faei.cz poskytl portál Dovolena.cz jsou zimní dovolené v teple rok od roku populárnější. Oproti loňsku zaznamenal portál nárůst prodeje svátečních zájezdů o 27 procent.

Většina Čechů, kteří se o vánočních svátcích vydávají na dovolenou, upřednostňuje pobytové zájezdy před poznávacími. Mezi nejvyhledávanější země patří Egypt, Spojené arabské emiráty, Španělsko, Kapverdy a Turecko. V rámci exotických míst pak Češi často volí Dominikánskou republiku, Omán, Maledivy, Thajsko, Kubu a Mauricius.

„Letos jsme zaznamenali 22procentní nárůst v prodeji letenek na vánoční a silvestrovské období oproti roku 2023. Letenky však zároveň podražily, v průměru mezi pěti a sedmadvaceti procenty,“ řekla Martina Hrnčířová, ředitelka prodeje Student Agency Travel. Dodala, že nejvíce zdražily letenky na Maledivy. Z evropských destinací si dlouhodobou oblibu drží Rakousko a Maďarsko.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. Lu Lubajs

    A neškodí turismu spíš Fialova vláda: Ta dává jasně najevo, že tu někteří turisté nejsou vítáni, třeba z Číny.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB