Kybernetická kriminalita: Stále se málo chráníme

Rozhovor
V ochraně svých počítačů nebo mobilních telefonů je početná část Čechů nepoučitelná a útok hackerů tak může být úspěšný. Nemění přístupová hesla, PIN kódy, zapomíná na ochranu mobilu. Takzvaný Index bezpečnosti České bankovní asociace (ČBA) aktuálně dosáhl výše 61 procent. „Situace je poměrně vážná, uvědomíme-li si, že naprostá většina Čechů používá pro správu svého účtu elektronické bankovnictví a téměř padesát procent pro přístup do něj využívá svůj mobilní telefon,“ řekl v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Tomáš Hládek z České bankovní asociace.
Pravidelná změna hesla může pomoci zabránit úniku vašich soukromých dat nebo i finančních prostředků, říká Tomáš Hládek z České bankovní asociace. Foto: Česká bankovní asociace

Co to přesně je Index bezpečnosti, který pravidelně zveřejňujete? Jak vzniká?
Každý rok Česká bankovní asociace uskutečňuje mezi veřejností průzkum, který je postaven na otázkách, jak se lidé vyznají v zabezpečení svých počítačů a mobilních telefonů či tabletů. Index bezpečnosti je v podstatě sumační index odpovědí na vybraných jedenáct otázek z tohoto velkého průzkumu.

Stabilně se tento index pohybuje okolo 60 procent. Je to hodně, nebo málo?
Ano, letos index dosáhl 61 procent, v minulém roce 59 procent, v předminulém 62 procent. Drží se tedy stále na stejné úrovni. Index by mohl být určitě vyšší.

Proč tedy není vyšší?
Index dlouhodobě táhne dolů zejména nechuť Čechů měnit hesla v PC a PIN kódy u karet, a také to, že si nezabezpečují proti napadení své mobilní telefony. Situace je poměrně vážná, uvědomíme-li si, že naprostá většina Čechů používá pro správu svého účtu elektronické bankovnictví a téměř padesát procent pro přístup do něj využívá svůj mobilní telefon. Přitom právě na tyto chyby upozorňují nejrůznější osvětové kampaně nejčastěji.

Čím si to vysvětlujete, že si málo měníme přístupová hesla?
U změn hesel a PINů chápu, že v tom může hrát roli určitá obava z toho, že si nový kód nebudou pamatovat. Přeci jen: V dnešní době po nás chce nějaké heslo každý druhý program či zařízení, přitom současně upozorňují, že musí být originální.

A co u mobilů?
V případě zabezpečení mobilních telefonů antivirem je to podle mého názoru neinformovaností. V průzkumu jsme tuto otázku pokládali ještě separátně a ukázalo se, že 41 procent dotázaných vůbec netuší, zda má svůj mobil zabezpečený. V takovém případě se dá předpokládat, že ho zabezpečený nemá, neboť mobilní antiviry zpravidla nepatří do základního softwarového vybavení chytrých telefonů.

Proč je tak důležité si pravidelně měnit přístupové kódy?
I v online prostředí platí, že kriminálníci mají často náskok – to se týká technik, které využívají ke své protizákonné činnosti, před subjekty, které se tomu naopak snaží zabránit. A nemusí to být jen hackeři, k vašim přístupovým kódům se může nějakou náhodou či kvůli vašemu neopatrnému chování dostat i lidé z vašeho okolí. Pravidelná změna hesla může pomoci zabránit úniku vašich soukromých dat nebo i finančních prostředků, bavíme-li se o bankovním sektoru.

Existují nějaké nové technické metody, jak si třeba lépe chránit svůj účet než tradiční přístupový kód?
V dnešní době se začíná využívat k přístupu na bankovní účet biometrických údajů, například otisků prstů, což samozřejmě zabezpečení posiluje. Na druhou stranu – pokud na svůj účet přistupujete z mobilu a ten máte zavirovaný, ani to vám nemusí pomoci.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Volný pád cen pohonných hmot pokračuje

Zatímco v říjnu loňského roku se průměrná cena benzínu vyšplhala až k úrovni 33,80 koruny za litr, nyní atakuje hranici 31,00 koruny za litr. Během tří měsíců došlo k propadu ceny benzínu o přibližně 8 procent, což …

Bude francouzská Hello Bank štikou v českém rybníku?

Na několikaletého lídra v disciplíně spořicích účtů Air Bank teď vehementně útočí všechny konkurenční banky. Jednoprocentní úrok už nestačí ani třetí pozici, ač Air Bank po svém vzniku slibovala klientům, že vždy na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru