Kyberútoků na infrastrukturu bude podle odborníků přibývat

O kybernetické bezpečnosti ropovodů, vodáren nebo například plynáren se až dosud příliš nemluvilo. Ransomwarový útok profesionální hackerské skupiny Darkside na americký plynovod Colonial Pipelines to ale podle odborníků nepochybně změní.
Významný americký plynovod Colonial Pipelines byl paralyzován ransomwarovým útokem profesionální hackerské skupiny Darkside. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Napadení ropovodů, vodáren nebo například plynáren může mít naprosto tragické dopady na společnost, jak to vidíme nyní na případu společnosti Colonial Pipeline,“ sdělil redakci FAEI.cz Milivoj Uzelac, majitel společnosti Altron.

Tyto cíle budou podle něj bohužel stále častěji terčem útoků. „Obávám se, že tímto křiklavým příkladem vstupujeme do nové éry bezpečnostních rizik. Na tyto útoky se musíme velmi rychle a pečlivě připravit. Bude jich přibývat,“ uvedl Uzelac.

Podle výzkumného týmy kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies stojí za paralyzováním významného amerického plynovodu profesionální hackerská skupina Darkside nebo kdokoli z jejích partnerů.

„O skutečných útočnících toho zatím víme velmi málo. Každopádně šlo o velmi dobře promyšlený a provedený kyberútok, který vyžadoval i správné načasování, aby mohlo dojít k dalšímu šíření a krádeži dat,“ informoval redakci Peter Kovalčík, regionální ředitel Check Point Software Technologies v Česku.

Jak uvedl, Darkside poměrně unikátně útočí i na ESXi servery, takže je možné domnívat se, že byly zasaženy i systémy kritické infrastruktury. Skupina Darkside má totiž také linuxovou verzi, která šifruje virtuální stroje právě na serverech ESXi.

Podobné ransomwarové útoky podle Kovalčíka bohužel nejsou výjimkou, mezi oběti patří i jiné ropné nebo plynárenské společnosti, například Fobes Energy Services nebo Gyrodata. Organizace proto podle něj musí využívat pokročilá preventivní řešení, která hrozby zastaví, ještě než mohou způsobit škody.

PSALI JSME:
Nový ransomware zašifruje počítač za méně než hodinu

„Sledujeme útoky páté generace kybernetických hrozeb, ovšem většina společností je zabezpečena maximálně tak proti třetí generaci,“ sdělil Kovalčík s tím, že varování platí o to důrazněji pro Česko, kde počet ransomwarových útoků výrazně převyšuje celosvětový průměr.

Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies upozornil, že počet ransomwarových útoků v ČR dosáhl na začátku května svého maxima. Dopad ransomwaru na české organizace je nyní na více než dvojnásobku celosvětového průměru.

Už letos v lednu padla podle globální společnosti Accenture, která poskytuje profesionální služby v oblasti digitalizace, cloudu a kybernetické bezpečnosti, hranice 800 kyberútoků v průměru na jednu českou organizaci za týden. Evropský průměr tehdy činil okolo 500 útoků.

PSALI JSME:
Letošek přinese další koronavirové kyberútoky, kybernetické konflikty a hrozby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Škodovka testuje brýle s „rozšířenou realitou“

Největší tuzemský výrobce osobních automobilů, společnost Škoda Auto spadající do německého koncernu Volkswagen, informovala, že testuje aplikaci tzv. rozšířené reality (Augmented Reality, pozn. red.) pro údržbu …

Světový den hesel: Jak silná hesla používáte?

Na první čtvrtek měsíce května, tedy na dnešek, každoročně připadá Světový den hesel. Podle loňského průzkumu softwarové firmy Avast 95 procent Čechů používá velmi slabé heslo, skládající se pouze z několika čísel …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru