
Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku na úroveň 27 236 korun. To je o 2 530 korun více, než ve stejném období před rokem. Za vyšší útraty domácností může odložená spotřeba z doby, kdy v ekonomice platily přísné restrikce. Kvůli zdražování však utratí více i lidé, kteří nakupují stále stejné zboží a služby.
Průměrný měsíční příjem na osobu dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku na úroveň 32 642 korun. To je o 2 666 korun více, než ve stejném období před rokem. Jinými slovy můžeme říct, že lidem v průměru rostly příjmy rychleji, než spotřeba.
To ukazuje, že Češi jsou ve svém průměru zodpovědní a spoří si. Bohužel však dochází k tomu, že úspory v hotovosti a na běžných i spořicích účtech v bankách rychle požírá inflace.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)
to by mě zajímalo kdo utrácí každý měsíc 17 tisíc za mne
O něco málo víc máme dva dohromady partner plat a já částečný invalidní . Na spoření tedy nezbývá je to těsné . To si mohou měsíčně dovolit utrácet lidé s příjmem nad třicet tisíc .
Autor článku zřejmě žije někde mimo realitu. Je potřeba,aby sestoupil z nebes na zem a podíval se na platy obyčejných lidí!!!