Lidé ve velkém ukládají své úspory do koupě nových bytů

Názor
Průměrná míra inflace byla loni podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 3,2 procenta, nejvyšší od roku 2012. Snaha ochránit své úspory před znehodnocením se výrazně projevila na realitním trhu.
Od roku 2015 se ceny nových bytů v Praze vyhouply o celých 96 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak ukazují data největšího českého rezidenčního stavitele, společnosti Central Group, prodeje nových bytů v posledních měsících vzrostly. Poptávku navíc akcelerují velmi levné a dostupné hypotéky, o které je rekordní zájem.

U bydlení stále platí, že jde o základní potřebu a zároveň o jedno z nejbezpečnějších aktiv, do kterého lze uložit peníze.

To se projevilo i během současné pandemie, která od poloviny loňského března ochromuje českou ekonomiku a která do domácností vnesla nejistotu a obavy z budoucnosti. Lidé se investicí do nemovitostí snaží ochránit své úspory a zajistit se na horší časy.

PSALI JSME:
Nemovitosti zdražují. Lidé napříč Evropou se bojí znehodnocení úspor

To se odráží na zvýšeném zájmu o nové byty. Ten rostl i v době, kdy se zvyšovaly ceny. Od roku 2015 se ceny nových bytů v Praze vyhouply o celých 96 procent. Ještě v roce 2015 se průměrný 70metrový byt v metropoli prodával za cenu kolem 3,9 milionu korun, dnes by stál 7,7 milionu korun.

Důvodů výrazného růstu je několik, mezi nimi například zdražování materiálů, zvyšování cen stavebních prací i pozemků. Zásadní roli ale hraje velký nepoměr mezi nabídkou nových bytů v Praze a poptávkou po nich. Ten je důsledkem dlouhodobě pomalého povolování nové výstavby.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pandemie zdražuje stavební práce. Ceny nemovitostí budou nadále narůstat

Zavřít reklamu ×
  1. Tak mladí, zeptejte se svých rodičů jak to bylo za nich, jak jim byly přidělovány byty jak státní za 180 kč nájmu, nebo družstevní asi za 500 s tím že jste je zpláceli a potom za poplatek družstvu jste je dostali do osobního vlastnictví. Ty doby jsou pryč, ty doby kdy jste si mohli postavit rodinný dům s nenávratnou půjčkou jsou prostě pryč. Musíte buď platit jak mourovatí někde v nájmu a nikdy to nezískáte, nebo budete muset bydlet u maminky a ještě že jí vůbec máte. Jo to je taky jedna strana demokracie a kapitalismu co nám sem zavedl Havel. Nikdo z vás si nemyslel že to takhle dopadne, proto jsme cinkali. OF a demokraté, jejich politika, Klaus s kuponovou privatizací, to je všechno důsledek jak to dneska vypadá a věřte, že líp nebude, to už bylo. Pamatuji si přesně ty doby, kdo co řekl a jak Klaus sliboval že se nejdřív musíme odrazit ode dna, že to bude trvat 15 let, všechno si to pamatuji a pak jsem nestačil zírat co se děje. Jak se topí lidi v Orlíku, jak se všechno prodává i to dobré a tuneluje, jak se ničí vše co se vybudovalo i to dobré, jak je Landovský nešťastný a brečí u Havla, jak Havel nechal zničit náš průmysl, jak mu v Americe tleskali, jak Dlouhý řekl že Poldovku prodá za korunu, všechno si to pamatuji, i vidím jak Dlouhý chce kandidovat na prezidenta. Tak proto nemáte vlastní bydlení a pirátama to nevyřešíte. Nevidím nic růžově, teď už to bude na vás mladých jak se ke všemu postavíte. Bůh s vámi…

  2. Ať si ty předražené nemovitosti nechají. A proč mít vlastní? Ziju a pak umřu. Nemovitost si přece do hrobu nevezmu.

  3. Ceny nemovitostí jsou už asi 20 let nějak mimo dosah normálního běžného pracujícího. Já šetřil 20 let a jak jsem už skoro měl potřebnou částku tak byty skokově zdražily a tak se to stalo několikrát po sobě. Dnes už mám dům zděděný i s autem a ceny nemovitostí mě nezajímají!

  4. Podle těchto … článků realitních makléřů se vše vyvíjí tak ,že každý občan bude mít svůj byt svůj a 1 ( investiční ) by pronajímal za účelem zisku – což se jeví jako blbost
    Může dotyčná osoba upřesnit komu ho bude v takovém případě pronajímat ???
    Již před 2 dny jsem četl , že zisk z investičních bytů nedosahuje ani 2 % .
    Takže pravděpodobnější předpokládaná skutečnost , jak to s realitami dopadne , jakmile skončí podpory COVID od státu – nezaměstnanost stoupne na 12% a možná i více a bytů bude za pár měsíců „neurékom“ ….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.