Lidem se letos zvýší měsíční splátka hypotéky až o 5 tisíc korun

Mnoha rodinám v letošním roce skončí pětileté, sedmileté a osmileté fixace jejich hypoték v za více než 200 miliard korun. Úrokové sazby se jim zvýší přibližně o dva procentní body, což představuje nárůst měsíční splátky mezi 2 až 5 tisíci korunami měsíčně.
Lidé, kterým letos končí fixace hypoték, musejí počítat s vyššími splátkami. Ilustrační foto: Pixabay.com
Lidé, kterým letos končí fixace hypoték, musejí počítat s vyššími splátkami. Ilustrační foto: Pixabay.com

Finanční a ekonomické informace (faei.cz) o tom informovala společnost Gepard Finance, která se specializuje také na poradenství v oblasti hypotečních úvěrů.

Podle kvalifikovaných odhadů by měla v letošním roce skončit pětiletá fixace hypoték v hodnotě přibližně 150 miliard korun. K tomu ještě přibude dalších asi 60 miliard ze sedmi a osmiletých fixací.

To pro mnohé domácnosti není dobrá zpráva, protože na hypoteční sazbu mírně přes dvě procenta z minulých let mohou zapomenout. Podle expertů šlo o zcela výjimečnou situaci, která tu byla v roce 2020 a dříve, a těžko už se bude opakovat.

„Lidé měli to štěstí, že si po nějakou dobu mohli půjčovat peníze tak levně,“ uvedl David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, podle kterého se standardní a rozumná úroková sazba pro hypotéky pohybuje někde kolem čtyř procent.

„Je důležité chápat, že úroková sazba kolem čtyř až čtyř a půl procenta není žádným zásadním problémem, ale spíše návratem k běžným podmínkám,“ poznamenal Eim. Dodal, že kvůli zvýšeným nákladům na život lze splácení hypotéky vnímat jako finančně výhodné.

„Klesající kupní síla peněz má ten efekt, že lidé splácejí úvěr penězi, jejichž hodnota ale klesla téměř o třicet procent od doby, kdy si tyto peníze půjčili,“ upozornil David Eim. Podle něho je také důležité to, že průměrné mzdy za posledních let vzrostly přibližně o 13 tisíc korun.

Právě to může zmírnit dopady zvýšených úrokových sazeb. Navíc je v Česku stále nízká nezaměstnanost, takže se lidé nemusí obávat o zdroj příjmů. „Zvýšení sazeb je sice nepříjemné, ale není důvodem k obavám, pokud se udrží nízká nezaměstnanost,“ konstatoval Eim.

Jak výrazné tedy může být zvýšení měsíčních splátek? Například u hypotéky ve výši tří milionů korun na 30 let byla měsíční splátka 11 375 korun. Při současné sazbě 4,5 procenta ročně, která se očekává po uplynutí fixace, se měsíční splátka zvýší na 14 600 korun, tedy o 3 225 korun.

V březnu 2025 poskytly banky a stavební spořitelny nové hypotéky za 27,2 miliardy korun, což je meziměsíční nárůst o 29 procent. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 procenta na 4,68 procenta.

Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Průměrná velikost skutečně nově poskytnuté hypotéky v březnu mírně stoupla na 4,07 milionu korun, což meziročně zvedlo měsíční splátku o přibližně 3,9 procenta tohoto příjmu, tedy o 3,5 tisíce korun.

„Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních dvou měsíců, pak objem nových hypoték v roce 2025 může dosáhnout úrovně 291 miliard korun, o více než čtvrtinu ve srovnání v loňskem,“ uvedla ČBA.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek