Listopadové maloobchodní tržby potvrdily slábnoucí poptávku domácností

Názor
Listopadový objem tuzemských maloobchodních tržeb navázal na ostrý říjnový pokles. Tempo poklesu se však zmírnilo a celkové maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně reálně klesly o 0,3 procenta.
V posledních měsících jsou však tržby za prodeje aut velmi volatilní, pravděpodobně ve spojení s pokračujícími problémy v dokončování výroby v automobilovém průmyslu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Shodně o 0,3 procenta meziměsíčně byly také nižší tržby v maloobchodě bez prodejů aut. Meziročně byly tržby bez prodejů aut nižší o 8,7 procenta poté, co v říjnu klesly o 9,9 procenta dle nově revidovaných dat.

K meziměsíčnímu poklesu maloobchodních tržeb významně přispěl pokles o 1,4 procenta meziměsíčně v segmentu potravin, zatímco tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty vzrostly o 0,3 procenta meziměsíčně.

Meziměsíčně byly vyšší i tržby za prodej a opravy aut (+0,8 %). V meziročním vyjádření pokles tedy stagnoval na 1,7 procenta. V posledních měsících jsou však tržby za prodeje aut velmi volatilní, pravděpodobně ve spojení s pokračujícími problémy v dokončování výroby v automobilovém průmyslu vlivem přetrvávajících problémů v dodavatelských řetězcích.

PSALI JSME:
Češi omezují své nákupy nejvíce v historii

Jak již však ukázala data z průmyslu, v listopadu došlo ke značnému oživení výroby aut po ostrém říjnovém poklesu a pokračující plnění dosud nevyřízených objednávek by mohlo podpořit tržby v tomto segmentu i nadále.

Vývoj reálných maloobchodních tržeb tak nadále pokračuje v sestupném trendu v souvislosti s výraznou erozí reálné kupní síly domácností, jejichž finanční situace je významně zhoršená vlivem vysoké inflace, a to i přes relativně štědrý fiskální impuls, který zmírňuje dopad stávající inflace na příjmy domácností.

Vývoj v maloobchodě v následujících měsících i nadále zřejmě setrvá na sestupném trendu kvůli výraznějšímu propadu reálných příjmů domácností. Pokračující napětí na trhu práce a potenciálně svižný vývoj mzdové dynamiky v nejbližším horizontu by přitom mohl vést k mírnějšímu poklesu, nicméně výraznější oživení poptávky domácností není příliš pravděpodobné.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tržby obchodníků opět výrazně klesly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?