
Říjnové zrychlení meziročního růstu cen podle ČSÚ způsobilo hlavně loňské promítnutí úsporného tarifu do cen elektřiny. Výrazný vliv měly i náklady na bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v říjnu meziročně vzrostly o 10,1 procenta a ceny služeb o 6,1 procenta.
Náklady vlastnického bydlení se meziročně nezměnily. Naopak rostou ceny nájemného bytů (meziročně o 7,9 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 31 procent). Růst i nadále mírnily ceny zemního plynu na 6,2 procenta ze zářiového růstu o 12,5 procenta a tuhých paliv z 12,9 procenta v září na říjnový růst o 3,9 procenta.
Výrazně vzrostly ceny elektřiny, meziročně o vysokých 148,6 procenta. Způsobil to jejich výrazný pokles v říjnu 2022 po zavedení úsporného tarifu. Za energie tak lidé stále zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.
Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují hlavně nákupy potravin. Ty i přes dlouhodobé dvojciferné zdražování v posledních měsících stále nezlevňují.
Například cena chleba v říjnu oproti stejnému měsíci loňského roku vzrostla o 5,1 procenta a zeleniny o 12,4 procenta. Brambory zdražily dokonce o 48,5 procenta. Zlevnily naopak automobily o 4,3 procenta a pohonné hmoty a oleje o 7,3 procenta.
Pozitivní vývoj, kdy se velmi vysoká inflace postupně snižovala, v říjnu skončil a spotřebitelské ceny opět vyskočily o něco nahoru. Obrovskou zátěž pro rodinné rozpočty představují hlavně náklady na bydlení a základní potraviny, jejichž nákup se odložit nedá. Na vysokou inflaci doplácejí i lidé, kteří mají vlastní úspory. Rostoucí inflace totiž jejich hodnotu snižuje.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com