
I na zdravé vlasové pokožce se nacházejí lupy, jsou ale tak malé, že je okem nezahlédneme. Vlasová pokožka se totiž přirozeně obnovuje zhruba každý měsíc a odlupující se šupinky odumřelé kůže hlavy jsou drobné a nepozorovatelné. Pokud ale tento proces trvá kratší dobu, třeba jen několik dní, začíná problém.
● Speciální šampony na odstranění lupů, například šampony s kopřivovým extraktem.
● Kopřiva totiž obsahuje vitamín C, vitamín B1, karotenoidy, a minerální látky, které vlasy vyživují a kromě pomoci s lupy dokáží zamezit vypadávání vlasů a podpořit jejich růst.
● Vitamíny skupiny B.
● Při výrazných potížích je nutné navštívit dermatologa.
Pokožka se odděluje ve větších částech připomínajících destičky či suché nebo mastné šupinky. Tyto lupy už jsou viditelné. Za lupy se často může schovávat nějaké doprovodné onemocnění. Kromě toho, že lupy lidi odpuzují, mají často na svědomí i nepříjemné svědění, zčervenání pokožky a v případě mastných lupů i zvýšené maštění vlasů.
Lupům chutná cukr a stres
Příčinou potíží s lupy mohou být kvasinky, nevhodná či dráždivá vlasová kosmetika, nedostatek vitaminu, nadměrná konzumace cukru, dlouhodobý stres, ale i špatná životospráva. Někdy je problém najít viníka, a tak je návštěva dermatologa či jiného vlasového odborníka, například trichologa, na místě.
Lupy si navíc nevybírají a mohou se objevit kdykoliv během života, nevyhýbají se ani náctiletým nebo seniorům. Více však trápí muže než ženy. Někteří jimi trpí jen v zimě, kdy je pokožka hlavy přirozeně oslabená, na vině je totiž dlouhodobý stres z nedostatku slunečního záření.
Prvním krokem v boji proti lupům je úprava životního stylu a pokusit se odstranit příčiny stresu. Od svědění hlavy a lupů může pomoci také změna způsobu a četnosti mytí vlasů či kompletní výměna vlasové kosmetiky.
Každodenní mytí vlasům neprospívá
Více neznamená lépe. To platí i u mytí vlasů. Je ale samozřejmě třeba smývat prach a nečistoty, které se v nich usazují a nejlepším způsobem, jak zachovat zdraví vlasů a zamezit výskyt lupů, je pravidelné a šetrné mytí vlasů vodou pokojové teploty.
Každá vlasová kosmetika na lupy sice slibuje zázraky, ale pro každého platí něco jiného. „Při výběru vlasové kosmetiky je nutné zohlednit typ vlasové pokožky a typ vlasu. Je to podobné jako s péčí o pleť, správná diagnostika je základem kvalitních vlasů, důležité je samozřejmě i složení vlasové kosmetiky,“ uvádí k péči tricholožka Lenka Kašpaříková.
Někteří lidé si oblíbili a spoléhají na suché šampony. Na to pozor. Od jejich použití totiž odborníci odrazují.
„Suchý šampon nic neumyje, jen přidá látku, která do sebe nasákne maz a zabrání jeho putování dál po vlasech. Na pokožce se usazuje a vytváří spolu s potem a nečistotami z ovzduší hmota, která pokožce rozhodně neprospívá. Občasné použití většině lidí neuškodí, jakmile se ale objeví problémy, jako jsou svědění, pnutí či lupy, je rozumné se ho vzdát a pokožku vyčistit například rašelinovou procedurou,“ říká Hana Kubištová, odbornice na potíže s vlasy.