
Cílem by mělo být zabránit nežádoucím výkyvům a fragmentaci na dluhopisovém trhu. Zároveň dle jejich slov ECB pracuje na novém instrumentu umožňujícím nákupy dluhopisů, který by měl sloužit ke stejnému účelu.
Vzhledem k vágnosti oznámení, však na finančních trzích žádná reakce na její vystoupení nenastala. V odpoledních hodinách euro nicméně oslabilo na 1,053 USD/EUR z ranních 1,06 USD/EUR. Za pohybem mohlo stát vyjádření prezidenta newyorského Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) , že na dalším zasedání se bude opět rozhodovat mezi zvýšením sazeb o 50 a 75 bazických bodů či zkrácení karantény v Číně.
Maďarská centrální banka zvýšila 3M depozitní úrokovou sazbu o 185 bazických bodů. Důvodem je vysoká inflace (10,7 % v květnu, pozn. aut.) i snaha centrální banky zabránit oslabování maďarského forintu. Ten po překvapivém kroku centrální banky (trh čekal zvýšení pouze o 50 bb) posílil o jedno procento na 396,9 HUF/EUR.
V reakci na kroky maďarské centrální banky rostly i české forwardové sazby. Ty nyní ve svých cenách zahrnují více než 25 bodové zvýšení sazeb na srpnovém zasedání. Kurz koruny byl během úterního obchodování stabilní a obchodoval se kolem úrovní 24,72-24,74 CZK/EUR. Polský zlotý jako jediná měna z regionu mírně ztrácel (na 4,69 PLN/EUR).
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)