Ministryně financí připouští schodek blízký 500 miliardám. Překvapivé je to, že tak činí už před létem

Názor
Včerejší veřejné prohlášení ministryně financí Aleny Schillerové, že schodek státního rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám korun, není překvapivé. Překvapivé je snad jen to, že s ním přichází ještě před létem. Spíše se čekalo načasování na začátek září. Nemělo by ovšem ani tak nijak zvlášť znervóznět ani mezinárodní investory a věřitele české vlády, ani světově významné ratingové agentury.
Veřejné prohlášení ministryně financí Aleny Schillerové, že schodek státního rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám korun, není překvapivé. Foto: mfcr.cz

Už řadu týdnů je alespoň v informovaných kruzích doslova „veřejným tajemstvím“ to, že dosud oficiálně plánovaný schodek ve výši 300 miliard korun je prakticky nedosažitelný. Vláda však postupuje „salámovou metodou“ a postupně svůj odhad letošního deficitu navyšuje tak, aby příliš nenahrávala na smeč opozici, která může vysokého schodku využít ke kritice vládního hospodaření.

Vláda se však ocitá pod tlakem možné oprávněné opoziční kriticky, jelikož dosavadní reálnou pomoc poskytnutou ekonomice lze vyčíslovat spíše jen v desítkách miliard korun. Tudíž plánovaný deficit je o řád výše. To pochopitelně vyvolává otázky, zda se vláda zadlužuje efektivně.

Není však současně třeba věc příliš dramatizovat. Tuzemská finanční infrastruktura pro rozdělování finanční pomoci podnikatelské a podnikové sféře je poddimenzovaná. To proto, že na událost typu pandemie Covid-19 nebyla připravena, podobně jako finanční infrastruktury mnoha jiných ekonomicky vyspělých zemí.

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu letos dosáhne 500 miliard korun

Poddimenzovanost finanční záchranné infrastruktury celý proces záchrany ekonomiky zpomaluje, neboť nejsou optimálně nastaveny jednotlivé procesy a samo kapacitní zajištění celé pomoci nedostačuje.

Zřejmě právě proto vzniká ten nesoulad, že deficit má letos být o řád výše, než jaká je dosavadní pomoc. Je však třeba uvážit, že jde o deficit plánovaný ke konci roku, kdy už by měla být úplně jiná než dnes – daleko vyšší – samotná kumulovaná úroveň vládní pomoci podnikové i podnikatelské sféře.

Na druhou stranu, nelze vyloučit, že deficit ještě naroste, a to až k úrovni 600 miliard korun. I při takové úrovni schodku však Česko za letošní rok velmi pravděpodobně skončí v první pětici nejméně zadlužených zemí EU, co se týče klíčového ukazatele objemu veřejného dluhu k HDP.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejhorší státní rozpočet v historii České republiky

Zavřít reklamu ×
  1. Tato Alenka z říše divů přivede stát do bankrotu.Přitom řešení je jednoduché,snížit platy státním zaměstnancům(stejně berou v průměru o 2000 kč víc než soukromý sektor),zrušit jízdné pro děti a důchodce,snížit ty nejvyšší důchody,zrušit senát,omezit výdaje na armádu a policii.Zkrátka utáhnout opasky aspoň na 2 roky.Další krok je zákaz firmám podnikajících v ČR danit jinde než v ČR(Ivo Valenta a Kvitová by aspoň pustili chlup),ČNB by taky mohla máknout a využít svých 80 miliar euro na znovuobnovení ekomomiky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.