Míra úspor domácností je na rekordní úrovni

Česká ekonomika podle třetího zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně o 0,6 procenta a její meziroční pokles činil 4,8 procenta. Ve srovnání s druhým odhadem je tak v meziročním srovnání o desetinku hlubší.  Revize ve struktuře byly pouze drobné. Směrem nahoru byly revidovány vládní výdaje, dolu pak investice a zásoby. Za celý loňský rok domácí ekonomika poklesla o 5,6 procenta.
Ke stoupajícím úsporám domácností přispívá jak pokles jejich výdajů, tak i růst příjmů. Ty se domácnostem ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku reálně mezičtvrtletně zvýšily o 2,1 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Společně s posledním odhadem byly zveřejněny i údaje ze sektorových účtů. Uzavření kamenných obchodů a s tím spojený pokles výdajů se odrazil ve výrazném růstu míry úspor domácností. Ta dosáhla historicky nejvyšší úrovně 23,3 procenta. Meziročně tak byla vyšší o 9,2 procentního bodu.

Vzhledem k tomu, že obchody byly uzavřeny v podstatě celé první čtvrtletí a většině domácností se zvýšil disponibilní důchod v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy, je možné, že rekordní výsledek bude v letošním prvním čtvrtletí pokořen. Ke stoupajícím úsporám ale přispívá nejen pokles výdajů, ale i růst příjmů. Ty se domácnostem ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku reálně mezičtvrtletně zvýšily o 2,1 procenta.

Poměrně dobré zprávy přišly ze strany nefinančních podniků. Míra jejich zisku dosáhla v závěrečném čtvrtletí loňského roku 45,2 procenta, což je pouze o 0,4 procentního bodu méně, než v předchozím čtvrtletí, kdy ekonomika byla otevřená. Ve srovnání s loňským rokem pak byla míra zisku o 1,7 procentního bodu vyšší.

Dle údajů statistického úřadu tento vývoj ovlivnily přijaté dotace. Z dat je patrné, že firmy se již s pandemií umí vypořádat podstatně lépe, než na jaře loňského roku. Tehdy míra jejich úspor poklesla na 43,9 procenta. Kde se ale stále pandemie projevuje negativně, je míra investic. Ta se ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně snížila o 0,7 procentního bodu na 26,1 procenta, což v meziročním srovnání znamená pokles o 4,8 procentního bodu.

V důsledku přetrvávajících pandemických opatření ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku zřejmě poklesne. Zakázky v průmyslu sice rostou, podniky se však musejí potýkat s problémy s dodávkami, v některých segmentech chybí i pracovní síla. Maloobchod trpí uzavřením kamenných obchodů, což prodeje přes internet nemají šanci vykompenzovat.

Omezení jsou již dlouhá, což se odráží i v padající spotřebitelské důvěře. Vakcinace se zatím rozjíždí jen pomalu, a tak ani vstup do druhého čtvrtletí nevypadá nejrůžověji. Výraznější oživení ekonomiky tak očekáváme až ve druhém pololetí letošního roku. Pro celý rok 2021 očekáváme růst českého hrubého domácího produktu (HDP) o 2,6 procenta s tím, že rizika tohoto odhadu jsou ve světle posledního vývoje pandemie vychýlena ve směru nižšího růstu.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena