Mírnější pravidla pro hypotéky mohou zvýšit dostupnost bydlení

Názor
Nemožnost nabízet prohlídky bytů a osobně uzavírat smlouvy výrazně omezilo celý realitní trh. Ten je nyní fakticky zmražený a je otázka, kdy se z této letargie probere. Každá změna, která prodej nemovitostí podpoří, je proto nyní více než prospěšná.
Vzhledem k tomu, že se podíl kupců s hypotékou pohyboval v posledních letech stabilně kolem 50 procent, dá se očekávat silný propad rezidenčního trhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jednou z takových pozitivních zpráv je zmírnění podmínek pro získání hypotéky, ke kterému minulý týden přistoupila Česká národní banka (ČNB). Zájemci o hypoteční financování už bude stačit jen deset procent ceny pořizované nemovitosti a nově se nebude posuzovat ani poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele. Zmírnilo se také omezení maximální výše splátky. Nově může dosahovat až 50 procent čistého příjmu oproti původním 45 procentům.

Zatímco v minulých letech jsem ČNB kvůli opakovanému utahování podmínek pro získání hypotéky ostře kritizoval, nyní se naopak sluší centrální bankéře pochválit. Zmírnění totiž může v téhle mimořádné situaci o něco zlepšit dostupnost vlastního bydlení. Přesto se dá očekávat další razantní propad hypotečního trhu.

Kvůli současným omezením totiž začnou brzy krachovat první podniky a jejich zaměstnanci přijdou o práci.

PSALI JSME:
Uvolnění limitů u nových hypoték? Více lidí bude moci dosáhnout na vlastní bydlení

Domácnosti v takové chvíli budou primárně řešit základní potřeby a zabezpečení dostatečných příjmů a všechny velké a zbytné investice odloží až na lepší časy. A právě nemovitosti patří k těm investicím, které domácnosti odloží jako první.

Ostatně srovnání máme s chováním zájemců o bydlení při zatím poslední větší ekonomické krizi v letech 2008 a 2009. Tehdy se v podstatě přestaly nové byty prodávat na hypotéky, kupovali je jen zájemci s dostatečnými financemi z vlastních zdrojů. Vzhledem k tomu, že se podíl kupců s hypotékou pohyboval v posledních letech stabilně kolem 50 procent, dá se očekávat silný propad rezidenčního trhu. Velký zájem ale nebude ani o starší byty.

Otázkou nyní není, zda se nemovitostní transakce propadnou, ale jak hluboký pád nás čeká. Každé opatření, které má tento očekávaný pokles zbrzdit, jsou proto nyní více než potřebná. Včetně aktuálního zásahu ČNB.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB uvolňuje poskytování hypoték, už se neobává nafukování realitní bubliny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB