
„Přestože naše měnová politika má silně restriktivní charakter, v rámci rozpočtové politiky stále hospodaříme s vysokým schodkem. To může částečně mařit snahu zkrotit inflaci. Vyšší úroky budou kromě inflace brzdit i ekonomický růst, což může v krajním případě vést k vypuknutí stagflace,“ varoval Křeček s tím, že prudké zvyšování úrokových sazeb tlumí ekonomický růst Česka.
Další růst úroků podle něj zhorší podmínky pro poskytování úvěrů. „Do problémů se mohou dostat lidé, kteří se chystají refinancovat své hypotéky. Vlivem vyšších úrokových sazeb se jim zvýší měsíční splátky. Rovněž se prodraží financování státního dluhu, který v koronavirové době výrazně narostl,“ sdělil ekonom.
Podle Jiřího Feixe, předsedy představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny, ekonomická situace v Česku zůstává nadále nestabilní a má za výsledek další výrazný růst inflace. „Ta má za výsledek rychlé zdražování cen napříč všemi trhy, stejně tak ovlivňuje segment stavebnictví a bydlení,“ sdělil Feix naší redakci.
„Ačkoliv zájem po vlastním bydlení neklesá, rychle se snižuje množství lidí, kteří jsou ochotni v aktuálních podmínkách do bydlení investovat. Jen v prvním čtvrtletí se objem poskytnutých hypoték skupiny ČSOB snížil o necelých 25 procent z 28 na 22 miliard korun,“ dodal.
Podle Jiřího Feixe může být propad poskytnutých objemů hypoték ještě výraznější, a to vzhledem ke stále stoupajícím úrokovým sazbám hypotečních úvěrů: „Vzhledem k nejistému vývoji inflace si však stále nemůžeme být jisti, kde a kdy se sazby úvěrů zastaví.“
Na trhu s realitami je podle Jakuba Veverky, hlavního ekonoma realitního portálu Videobydleni.cz, již nyní cítit ochlazení poptávky. „Kvůli rostoucím sazbám očekáváme, že developeři ve třetím kvartále letošního roku budou mít v portfoliu byty, které budou za nabízené ceny neprodejné,“ informoval včera naši redakci.