Lidé mají podle průzkumu o hypotéky stále zájem, realita ale ukazuje výrazný propad

Názor
Zdražující se úrokové sazby hypoték, rostoucí ceny energií i ostatního zboží a služeb a hlavně nejistá situace celé ekonomiky. To jsou jedny z hlavních důvodů očekávaného propadu hypotečního trhu. Aktuální průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci sice uvádí, že zájem o sjednání hypotéky má 13 procent respondentů, stejně jako loni.
Lidé mají podle průzkumu o hypotéky stále zájem, realita ale ukazuje výrazný propad. Ilustrační foto: Pixabay.com

Data z trhu ale tak pozitivní nejsou. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex se objem i počet hypoték v březnu meziročně propadl na polovinu. A to ještě ani nezačala platit přísnější pravidla pro posuzování žadatelů, která dají definitivní stopku dalším desítkám tisíc zájemců o hypoteční financování.

Průměrná hypoteční sazba dosáhla podle Fincentrum Hypoindex na začátku dubna úrovně 4,88 procenta. Hypotéky tak jsou v porovnání s loňským květnem dvojnásobně dražší. Prolomení pětiprocentní hranice je navíc jen otázkou času.

Desítky tisíc domácností, které letos kvůli konci fixačního období čeká refinancování, budou muset za splátky zaplatit tisíce korun měsíčně navíc.

PSALI JSME:
Lidé s průměrným příjmem už na hypotéky nedosáhnou

V dalších měsících bude situace ještě horší, protože od dubna znovu platí zpřísněné podmínky pro získání hypotéky, které Česná národní banka (ČNB) během koronavirové pandemie zrušila.

Zájemci o hypotéku starší 36 let musí z vlastního zaplatit minimálně 20 procent hodnoty nemovitosti, nedostanou hypotéku vyšší než 8,5násobek jejich ročního příjmu a maximální měsíční splátka všech dluhů nesmí přesáhnout 45 procent čistého příjmu. Při průměrné výši hypotéky 3,4 milionu korun musí dát žadatel 680 tisíc korun ze svého, což je pro mnoho neřešitelná překážka.

Odhaduji, že zdražující úrokové sazby a přísnější pravidla od hypotéky odstřihne až třetinu lidí, kteří by ji ještě loni získali. Vzhledem k tomu, že až polovina domácností financuje koupi nového bytu prostřednictvím hypotéky, se už tak špatná dostupnost vlastního bydlení ještě zhorší. Mnohem větší roli bude hrát nájemní bydlení, na které budou odkázáni i ti, kteří by dříve na vlastní bydlení dosáhli.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky pod pět procent brzy skončí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.