Na Facebooku se opět šíří podvodné zprávy, útočníci se vydávají za „přátele“

Na Facebooku se v těchto dnech šíří podvodné zprávy, kvůli nimž uživatelé přichází o peníze. Podvodníci zprávy rozesílají jménem „přátel“, jimž převezmou anebo okopírují facebookový účet, požadují telefonní číslo a následně ověřovací kód k platbě. Policie ČR před podobnými útoky varovala už v roce 2015.
Text podvodné zprávy. Koláž: Depositphotos.com/FAEI.cz

„Podvodníci kontaktovali moji dceru z účtu její kamarádky. Dcera jim v domnění, že komunikuje s kamarádkou, poslala kód k obnovení hesla na Facebooku, a tak získali přístup k jejímu účtu. Stejným trikem od ní získali i kódy k mobilním platbám. Celkem jsme tak přišli o 2 400 Kč,“ říká David Sedlák z Mělníka, který na případ upozornil. Experti ze vzdělávacího projektu Digitální pevnost doporučují podobné zprávy ignorovat a lépe si chránit přístup k účtům na sociálních sítích.

Podle odborníků na kyberbezpečnost jde o klasický mechanismus podvodu na sociálních sítích. „Lovení obětí prostřednictvím ukradených identit je jedna z nejefektivnějších metod podvodu, lidé svým přátelům obvykle důvěřují a nepravost zprávy často nepoznají. Uživatele varujeme, aby nikdy nikomu nepřeposílali ověřovací kódy, ty jsou vstupenkou k účtům na sociálních sítích i k internetovému a mobilnímu bankovnictví,“ upozorňuje Pavel Řezníček z projektu Digitální pevnost.

PSALI JSME:
Kyberzločinci útočí přes Hvězdné války

Podle Policie ČR první podvodných zpráv odstartovala ve větším měřítku zhruba před pěti lety, kdy docházelo k masivním krádežím přístupových údajů do uživatelských profilů. Podvodníci využívají toho, že někteří uživatelé mají až příliš otevřené profily, a kdokoliv z nich může stáhnout množství fotografií a osobních informací.

Následně založí profil s identickým či velmi podobným jménem a profilovou fotografií z původního (originálního) účtu. Poté se snaží kontaktovat přátele spřízněné s profilem, ze kterého byla tato data odcizena. Nepozorní uživatelé si takový profil přidají do přátel, protože znají daného člověka i jeho profilovou fotografii. Útočníci se následně pokouší získat čísla mobilních telefonů přátel originálního profilu, kteří se nechali nachytat, a odeslat na ně ověřovací SMS pro mobilní platby.

PSALI JSME:
Internetové (ne)bezpečí: Před kyberzločinci není ochrana?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.