
Češi tak budou letos podle Liberálního institutu pracovat na stát 167 dní, podle Deloittu pak 168 dní. Podle Deloittu tak bude letos pracovat na stát nejkratší dobu od roku 2017, kdy to bylo rovněž 168 dní.
Podle Liberálního institutu se letos napracujeme na stát nejkratší dobu od roku 2019, kdy to dle jeho metodiky bylo 148 dní. Podle obou metodik tak Češi budou na stát pracovat kratší dobu, než v obou uplynulých letech pandemie, resp. značného pandemického zadlužování.
Pandemie a předloňský daňový balíček loni s výpočtem termínu dne daňové svobody zamíchaly. Před pandemií tak bývalo pravidlem, že podle metodiky Liberálního institutu nastával den daňové svobody dříve, než podle metodiky Deloitte. Loni to ale bylo jinak. Letos se vše vrací do starých kolejí.
Důvodem loňské mimořádné změny pořadí byla vedle odlišné metodiky použité při výpočtu hlavně pandemie, jež loni měla své zásadní dopady v makroekonomické oblasti.
Dluhy vzniklé v pandemii se odpracovávají letos a budou i v příštích letech. Vláda i tak bude muset nakonec zřejmě zvýšit daně, aby veřejné finance přiblížila udržitelnému stavu.
Deloitte při svém výpočtu dává do poměru celkové daňové příjmy a čistý národní důchod. Liberální institut, jenž staví na metodice OECD, zase porovnává veřejné výdaje státu s hrubým domácím produktem.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)