Den daňové svobody: Liberální institut a Deloitte se neshodly o 26 dní

Názor
Podle Liberálního institutu dnešním dnem končí virtuální období, kdy odevzdáváme všechny příjmy státu a začínáme pracovat sami na sebe. Tomuto dni se říká den daňové svobody a letos jej můžeme slavit po 148 dnech od začátku roku. V loňském roce den daňové svobody nastal již 22. května, což bylo nejdříve od roku 2000, kdy tento indikátor vznikl.
Ilustrační foto: Pixabay

S výpočtem Liberálního institutu nesouhlasí společnost Deloitte, která bude den daňové svobody slavit až 23. června, tedy po 174 dnech práce na stát. Rozdíl o 26 dní vyplývá z odlišné metodiky.

V případě, že budeme počítat poměr mezi veřejnými výdaji a hrubým domácím produktem, pak můžeme den daňové svobody slavit podle Liberálního institutu již dnes. Den daňové svobody však můžeme spočítat i na základě poměru mezi celkovými daňovými příjmy a čistým národním důchodem. Tuto metodiku využívá společnost Deloitte a lze ji označit jako přesnější.

Ve výpočtu Deloittu je na rozdíl od Liberálního institutu zahrnuto opotřebení kapitálu a zároveň je zohledněn původ příjmů. Díky tomu metodika Deloitte přesněji kalkuluje dopad daňové zátěže přímo na české občany. Smutnou zprávou této metodiky však je skutečnost, že podle ní lidé pracují na stát skoro stejně dlouho jako sami na sebe.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kdy letos přestaneme živit stát? Metody výpočtu se různí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.