Nečinnost úředníků dělá z Pražanů Středočechy

V Praze se postupně prakticky zastavila výstavba nového bydlení. V roce 2015 vydali úředníci ve všech městských částech dohromady stavební povolení na 4000 bytů, v letech 2016 a 2017 pak ročně už jen na 2000.
V hlavním městě by se každoročně mělo stavět zhruba 6000 nových bytů. Foto: FAEI.cz

„Jejich územní rozložení je navíc velmi nerovnoměrné,“ upozorňuje demograf Martin Červinka. „Existují městské části, jejichž stavební odbory nepovolily za poslední tři roky ani jeden nový byt,“ konstatuje.

Za stejné období – tedy za uplynulé tři roky – byla ve Středočeském kraji zahájena výstavba 12 600 rodinných domů. „Když se podíváte na stoupající objem každodenní dopravy ze středních Čech do hlavního města a zpět, je jasné, že podstatnou část těchto nových domů si pořizují lidé pracující v Praze, pro něž by bylo bydlení ve městě lepším řešením,“ podotýká Červenka.

Ilustrační reprofoto: Google maps

Zároveň připomíná, že podle strategických dokumentů Prahy by se mělo v hlavním městě každoročně stavět zhruba 6000 nových bytů. „To znamená, že v příštích pěti letech by se muselo stavět 8000 bytů ročně, aby byl tento dluh zacelen,“ vypočítává.

Kdy vymře Praha 11?

Území Městské části Praha 11 kopíruje téměř přesně hranice sídliště Jižní Město. „Navíc“ jsou zde jen původní rodinné domy, ve kterých na počátku výstavby v 70. letech minulého století bydlelo zhruba 5000 lidí. Dnes má celý správní obvod 77 tisíc obyvatel, je tak nejlidnatější v celé Praze a srovnatelný se Zlínem nebo Pardubicemi.

Podle analýzy, kterou Martin Červinka zpracoval, obyvatelé Prahy 11 stárnou a ubývá jich. „Od roku 2001 do roku 2015 bylo na celém tomto rozsáhlém území dokončeno pouze 1300 bytů, zatímco třeba ve srovnatelné Praze 13 jich bylo 4 557,“ vypočítává Červinka.

Z hlediska obnovy bytového fondu je tak tato městská část srovnatelná s Prahou 1: V obou představují nové byty postavené v tomto období pouze necelá čtyři procenta všech bytových jednotek, které jsou k dispozici.

Ještě v roce 2004 tvořila věková skupina 65+ jen 10,7 % všech obyvatel Prahy 11. V roce 2015 už bylo seniorů 21 %.

Nová výstavba oživením

Generačně homogenní sídliště je ale podle Martina Červinky možné výrazně „oživit“ pouze novou bytovou výstavbou. „Lokality, kde proběhla nová výstavba, mají naprosto odlišnou věkovou strukturu tvořenou převážně aktivními skupinami ve věku 25 – 45 let a adekvátním počtem dětí,“ dokládá Červinka.

říkladem může být jedna z nejmenších pražských městských částí, Čakovice. V současné době má podle aktuálních údajů z radnice zhruba 11 tisíc obyvatel, jen v období 2006 až 2016 jich přibylo více než 4000.

V tomto období deseti let byla v této městské části zahájena výstavba 1400 nových bytů v bytových domech. To prakticky přesně odpovídá době výstavby nových bytových projektů, z nichž největší – Čakovický park společnosti NG Real Estate – nabídl postupně na 700 nových bytů.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB