Nejenom koruně se na svatého Václava nedařilo

Názor
První dny týdne se na globálních trzích nesly ve znamení obav z přetrvávajících problémů na produkční straně, kdy drhnou a prodražují se dodávky surovin a materiálů. Obavy, že může jít o dlouhodobější fenomén, tlačí výše inflační očekávání.
Poprvé po měsíci se dnes euro obchodovalo za cenu přesahující 25,50 koruny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V tomto světle samozřejmě příliš optimismu nedodal ani růst cen ropy; ta včera překonala 80 dolarů za barel. Tato situace jenom povzbuzuje trhy v očekávání brzkého zahájení konce programu kvantitativního uvolňování v USA. A tento pohled potvrdil včera relativně ostrým vyjádřením sám šéf americké centrální banky J. Powell.

Výnosy amerických státních dluhopisů se tak tlačí výše, u toho s desetiletou splatností bylo překonáno 1,5 procenta. Toto situaci začínají negativně vnímat akciové trhy, všechny významné světové indexy se dnes nacházely v červených číslech. Na globálním devizovém trhu z této situace profitoval americký dolar.

Zvýšená averze investorů k riziku a posilující dolar je mix, který rozhodně nesvědčí středoevropským měnám. Ty tak během dnešního dne ruku v ruce oslabovaly v rozsahu kolem půl procenta. Vzhledem k našemu státnímu svátku a nízké likviditě tentokráte korunu nepodržel úrokový diferenciál. Poprvé po měsíci se tak euro obchodovalo za cenu přesahující 25,50 koruny.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polská měna je vůči koruně nejslabší v novodobé historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.