Nejlepší sazby u nejdelších fixací

Banka Creditas změnila nabídku hypoték. Nově její klienti nebudou muset platit za zpracování úvěru ani za on-line ocenění zastavované nemovitosti. Nově nastavená je také struktura úrokových sazeb, kde výše sazby klesá s délkou fixace. A to je změna k zamyšlení.
Nejlepší sazby u nejdelších fixací. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Creditas má nyní unikátní nabídku v tom, že čím delší fixaci si klient zvolí, tím lepší sazbu má. Na tu nejlepší lze dosáhnout při fixaci na deset let. Naše logika vychází z toho, že právě dlouhodobé fixace dávají bance i klientovi větší jistotu a chrání ho před tržními výkyvy,“ sdělila našemu webu ředitelka komunikace Lucie Brunclíková.

Na sazbu 1,89 procenta ročně lze u Creditasu dosáhnout u hypoték na nemovitosti k bydlení s fixací sazby na deset let, druhá nejnižší sazba činí 1,99 % ročně a má fixaci na sedm let.

Creditas ovšem není ani jediná, ani první, která v tomto trendu vykročila do příštího roku. Podobnou nabídku již avizovala Equa bank, která nabízí tříletou fixaci za 2,09 % a pětiletou za 1,99 procenta. Ještě dříve k tomuto trendu přistoupily mBank a Sberbank.

Banky sice argumentují tím, že je to dobré pro lidi, ale jak známe jejich obecnou licoměrnost, musí to být výhodné hlavně pro ně. Desetileté fixace navíc nejsou u všech bank samozřejmostí, nejběžnější jsou tří a pětileté. U velkých bank jako je KB, Česká spořitelna, ČSOB (Hypoteční banka) navíc bývá u obou fixačních délek stejný úrok.

Faktem ovšem je, že ještě podle srpnového přehledu serveru Porovnej24.cz převážná většina hypoték byla s delší fixací pro klienta dražší. Nabízejí se však dva důvody, proč banky začínají obracet. Prvním z nich je obrana proti refinancování, kdy například Moneta Refinanso neváhá nabídnout úrok 1,79 procenta u desetileté fixace, 1,69 % u sedmileté, pětileté i tříleté. U pojištěných vkladů jde ještě níž (až na 1,49 %).

Druhým důvodem je, že banky očekávají zlé časy obecně a mají proto jen malé obavy z toho, že by centrální banky včetně ČNB v krátkodobém horizontu sáhly ke zvýšení sazeb. Ukázalo se totiž, že neplnění inflačních cílů jim těžkou hlavu nedělá.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena