
Naprostá většina dotázaných vyžaduje také možnost bezproblémového parkování a nehlučné sousedy. Do preferencí kupujících se tak stále více promítá nedostatek volného času a velká pracovní vytíženost.
Mezi lidmi jsou nejžádanější byty dvoupokojové (min. 70 % kupujících) a třípokojové (min. 65% kupujících), a to bez ohledu na velikost obce či města. Nejméně vyhledávanými jsou především v menších obcích a městech garsonky (poptávka zhruba jen osm až devět procent) a naopak vícepokojové velkometrážní byty (zhruba jen sedm až osm procent), jejichž cena je velmi vysoká, a pro běžnou vícečlennou rodinu je tak takový byt v současné době téměř nedostupný.
Lidé při výběru jednoznačně dávají přednost bytům po zdařilé rekonstrukci, což se týká minimálně 65 % kupujících. Vyloženě byt v původním stavu, který by si mohli zrekonstruovat přesně podle svých představ, v současnosti hledá asi jen 14 procent kupujících.
„Ještě zhruba před deseti patnácti lety to bylo mnohem běžnější. Je znát, že lidé neustále spěchají a mají málo času, proto dávají při výběru přednost nemovitostem po nedávné rekonstrukci, ideálně vhodným přímo k nastěhování. Chtějí bydlet pohodlně, hezky, moderně a mít s novým bytem co nejméně starostí či dalších nákladů. Za komfort je přitom 45 % klientů ochotno si i připlatit,“ říká Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.
Zájem o novostavby
Zatímco v minulosti byl o novostavby zájem především u mladších lidí, dnes jsou podle společnosti Central Group stále častěji vyhledávány střední a starší generací. Průměrný věk kupujících, který v roce 2015 v důsledku levných hypoték klesl pod hranici 40 let, se tak loni vyšplhal na 44 let u mužů a 45 let u žen. Vyplývá to z dat největšího rezidenčního stavitele. Důvodem je především zhoršení dostupnosti hypoték, které dopadá hlavně na mladší klientelu.
Zároveň se ale byt v novostavbě stává pro mnohé lidi velmi populární pojistkou na stáří. „S rostoucími cenami nemovitostí v Praze a celkovou neutěšenou situací na rezidenčním trhu se objevuje nový fenomén. Lidé zejména v předdůchodovém věku se zajišťují na stáří tím, že si pořizují menší byty v novostavbách s nižšími provozními náklady. A to především pro vlastní bydlení,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Zajímavé zjištění přinesl na toto téma i průzkum, který si Central Group zadal u agentury Ipsos a jehož se zúčastnilo více než 1000 respondentů z Prahy. Podle něj by si v důchodovém věku v menším bytě přála bydlet celá jedna pětina dotázaných. Menší byt totiž představuje nižší náklady na bydlení, což je pro budoucí důchodce velmi pádným argumentem.
