Němci přece jen rozhazují (šetří míň, než dřív)

Pro ty z nás, kteří mají dojem, že Německo se expanzi brání, může být překvapením, že tomu tak není. Uvolňování fiskální politiky se obvykle definuje jako pokles strukturálního (tj. o stav ekonomiky a o mimořádné vlivy očištěného) salda veřejných rozpočtů.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

A německé strukturální saldo podle odhadů EK letos i v dalších dvou letech mírně klesne – viz červená čára v následujícím grafu (v pozadí jsou dle EK už v roce 2018 dohodnuté kroky snižující zdanění příjmů, nárůst sociálních dávek pro rodiny a celkové zpomalení růstu daňových příjmů). Graf pro informaci obsahuje údaje i za Česko (modrá čára): To uvolňuje svůj fiskál už od loňska, načež v příštích dvou letech zůstane (podle EK) na dosažené úrovni.

Saldo veřejných financí a jeho meziroční změna (% HDP, EK)

Jak vidno, takřka po celé období od roku 2010 hospodaří Němci zřetelně přísněji než my (červená čára je nad modrou). To lze chápat jako důsledek skutečnosti, že v předchozích letech víc rozhazovali. Jejich veřejný dluh (kolem 60 % HDP) je tak dnes stále ještě zhruba dvakrát vyšší, než ten český.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena