Nemovitostní trh čeká oživení. Pokles stavebních povolení ale do budoucna varuje

Bytová výstavba za březen 2025 dle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) přinesla smíšené signály. Na jedné straně došlo k výraznému meziročnímu nárůstu jak zahájené, tak dokončené výstavby, což odráží zlepšení situace ve stavebnictví po loňském utlumení, nicméně celkový výkon bytové výstavby za první čtvrtletí jakýkoliv optimismus mírní.
Že se v Česku bytové výstavbě zatím neblýská na lepší časy, napovídají statistiky staveních povolení. Ilustrační foto: Pixabay.com
Že se v Česku bytové výstavbě zatím neblýská na lepší časy, napovídají statistiky staveních povolení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Když k tomu připočteme ještě rekordně nízké počty nových stavebních povolení na bytovou výstavbu (nejnižší za posledních 26 let, pozn. aut.) tak je zřejmé, jakým směrem se bude bytová výstavba – a s ní i nabídka bytů – ubírat v nejbližších letech.

Napětí na realitním trhu navíc umocňuje snížení úrokových sazeb, které může být časem následováno i dalším zlevněním už tak expandujících hypotečních úvěrů. I pokud banky budou reagovat postupně, hypotéky budou dostupnější. To může dál podpořit poptávku po vlastním bydlení, zejména mezi mladšími domácnostmi, které dosud kvůli vysokým sazbám vlastním bydlením vyčkávaly.

Vzhledem k omezené nabídce nejenom v Praze, kde nyní bytová výstavba kulminuje, ale zejména v regionech, se tak růst poptávky promítne pouze v dalším zvýšení cen bytů na realitním trhu. I nadále je třeba mít na paměti, že ani aktuálně vyšší počty nabízených bytů zdaleka nestačí uspokojit zájem ze strany domácností a investorů v Praze ani ve větších městech.

Že se zatím neblýská na lepší časy, napovídají už zmíněné statistiky staveních povolení. Kromě obvykle extrémně dlouhého stavebního řízení se úřady stále ještě potýkají s nepříliš nepovedenou digitalizací stavebního řízení, v rámci níž se celý proces dramaticky zpomalil a řada žádostí nyní „čeká ve frontě“.

Zda to povede k opětovnému zpomalení výstavby v horizontu tří až pěti let, nebo zda se postupně podaří frontu zkrátit a vrátit se k běžné délce řízení, aktuálně záleží na akceschopnosti státní a veřejné správy.

Dlouhodobě platí, že Česká republika potřebuje zejména výrazně odlehčit administrativě a řádově zkrátit a zjednodušit řízení. To by pomohlo stavět víc, rychleji a v důsledku levněji (mj. díky tomu, že by v projektech měli developeři vázán kapitál po kratší a předvídatelnější dobu). Není to nijak nová myšlenka, přesto se jí nepodařilo naplnit ani po třiceti letech od sametové revoluce a cenou je pouze klesající dostupnost vlastního bydlení.

Autor je obchodní ředitel společnosti Creditas Real Estate
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek