
Svědčí o tom i skutečnost, že v listopadu nedošlo k dalšímu jejímu poklesu, jak je obvyklé, nýbrž setrvala na říjnové úrovni. V předcházejících dvou letech totiž míra nezaměstnanosti klesala i mezi říjnem a listopadem.
Výběrová šetření pracovních sil v domácnostech, která provádí Český statistický úřad, také naznačují ukončení dlouhodobého zlepšování situace na trhu práce. Mezičtvrtletní indexy po sezónním očištění ukázaly ve třetím čtvrtletí letošního roku drobné snížení zaměstnanosti. Silná poptávka po pracovní síle ovšem nadále přetrvává. Trh práce je tedy nadále ve velmi napjatém stavu, o čemž svědčí aktuální rychlá a plynulá absorpce čerstvých absolventů.
Pokles míry nezaměstnanosti je regionálně celkem uspokojivě rozložený, byť rozdíly pochopitelně přetrvávají. V listopadu vykazovaly všechny okresy České republiky, včetně Karviné (6,8 procenta), míru nezaměstnanosti nižší než sedm procent, což je stav, který nenastal rovněž od devadesátých let.
V prosinci už je třeba počítat s mírným nárůstem míry nezaměstnanosti z důvodu každoročního přechodného ukončování sezónních prací v zemědělství, stavebnictví, lesnictví či třeba v povrchové těžbě.
Dle aktuálních, mezinárodně srovnatelných dat má ČR stále nejnižší míru nezaměstnanosti nejen mezi zeměmi Evropské unie, ale také v rámci zemí organizace OECD. Z těchto zemí vykazuje srovnatelnou, byť o něco vyšší míru nezaměstnanosti už jen Japonsko a Island. Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti v ČR úroveň 3,2 procenta.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)