
Negativní reakce psů a koček na ohňostroje jsou veřejnosti dobře známé. Domácí zvířata ale většinou mohou najít úkryt v domě, boudě nebo jiném stavení. Volně žijící ptáci takovou možnost nemají a nejčastěji reagují únikem od zdroje hluku. A může to pro ně mít fatální dopad.
„Ohňostroje jsou pro ptáky nepříjemné až traumatizující a mohou mít za následek i smrt,“ upozornil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. „Ptáci vylekaní hlukem z ohňostrojů v panice prchají ze svého nocoviště a kvůli dezorientaci a tmě narážejí do překážek, jako jsou budovy, mosty, trolejové vedení a další. Tyto střety bývají smrtelné.“
Čím větší šlupka, tím lepší. Jak pro koho
Vědci Amsterdamské univerzity se dlouhodobě zabývají reakcemi ptáků na novoroční ohňostroje. Od roku 2008 monitorují jejich pohyb pomocí radarů. Reakce je vždy totožná: Hned po novoročních ohňostrojích tisícovky ptáků zimujících na několika vodních plochách a mokřadech hromadně opouštějí tato místa, přičemž vylétnou až 500 metrů vysoko. Jednak tím vyčerpávají zásoby energie, jednak posléze už nemusí najít bezpečné nocoviště a stávají se kořistí jiných zvířat.
Po loňských novoročních oslavách našli pracovníci záchranné stanice živočichů v Plzni hned několik mrtvých nebo zraněných ptáků. Byli mezi nimi například labutě, ale také krahujec nebo káně. Šéf stanice Karel Makoň jako možnou příčinu označil právě ohňostroje a petardy.
„Nevím, zda to není pouze můj subjektivní pocit, ale zdá se mi, že výrobci zábavné pyrotechniky si letos dali záležet zejména na zvukových efektech všech těch ohňostrojů, petard a rachejtlí. Čím větší šlupka, tím lepší, a jak jinak dát najevo svou radost než pořádnou kanonádou a petelicí. Pravda, prokázat spojitost jednotlivých případů se zábavnou pyrotechnikou v těchto případech úplně jasně nelze, ale posuďte sami, je možné, aby se tolik ptáků poranilo a zabilo během tří dnů jen tak? Navíc se jedná o pouhý zlomek toho, co se našlo,“ sdělil Makoň regionální televizi ZAK.
Upravený ohňostroj
Česká společnost ornitologická vyzvala k ohleduplnosti všechny lidi, kteří budou slavit příchod nového roku s pyrotechnikou. Doporučila, aby neodpalovali ohňostroje v blízkosti ptačích zimovišť. „Například Vltava v Praze patří k významným zimovištím vodních ptáků, a pro některé z nich, jako třeba pro racky, je nejvýznamnějším v celé republice. Aktuálně tu najdeme tisícovky ptáků mnoha druhů,“ připomněl ornitolog Zdeněk Vermouzek.
Před lety dokonce kvůli plánovanému ohňostroji zasahovala v Pelhřimově Česká inspekce životního prostředí – byť nešlo o silvestrovskou akci. Pořadatelé tradičního Festivalu rekordů a kuriozit museli po jejím zásahu upravit naplánovanou světelnou (a velmi hlučnou) show kvůli hnízdění čápů. „Je to krajně nevhodné a ruší to ptáky, což je v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny,“ konstatovala tehdy inspekce.