
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,38 koruny, před týdnem byl o devět haléřů levnější. Průměrná cena nafty činí 30,32 koruny za litr, o devatenáct haléřů více než před týdnem.
Pohonné hmoty v ČR v příštím týdnu dále zdraží, v rozsahu do dvaceti haléřů na litr. Cena ropy na světových trzích totiž nadále roste. Včera se barel ropy Brent prodával až takřka za 75 dolarů za barel, tedy za nejvyšší cenu od 25. dubna 2019.
Americká Citibank podpořila růst cen svojí analýzou, podle níž barel Brentu letos v létě zdraží nad 80 dolarů za barel, poprvé od října 2018. Cenu ropy žene vzhůru sílící poptávka po palivech související s postpandemickým ekonomickým zotavováním.
Při růstu ceny nad 80 dolarů za barel by se benzín v ČR prodával za zhruba 33 korun za litr, vyjdeme-li z předpokladu, že kurs koruny k dolaru zůstane poměrně stabilizovaný. Nafta by se v takovém případě prodávala za zhruba 31 korun za litr. K těmto cenovým úrovním tedy cena pohonných hmot o prázdninách pravděpodobně vystoupá.
Další růst cen ropy může narušit signalizace utahování měnové politiky v USA, pokud by jej trh vyhodnotil jako příliš důrazné nebo předčasné. Po včera skončeném měnověpolitickém zasedání americké centrální banky došlo k přechodnému poklesu cen ropy.
Centrální banka signalizovala, že zahájí debatu o započetí utlumování své současné extrémně expanzivní měnové politiky a také dvě zamýšlená zvýšení své základní úrokové sazby v časovém horizontu před koncem roku 2023.
Dopad zlevnění ropy do cen pohonných hmot v ČR by však v takovém případě tlumilo posilování dolaru vůči koruně, jež by v důsledku vyhlídky přísnější měnově politiky USA nastalo. Pohonné hmoty budou v nadcházejících sedmi dnech zdražovat i v dalších evropských zemích.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)