
Společně s vynálezcem prvního prototypu, Francouzem Geoffroyem de Reynalem, spustí už letos výrobu alternativní střechy nad hlavou pro lidi bez domova i pro další evropské země. První z několika set kusů poputují do Anglie, Belgie nebo na Slovensko.
Nápad si od samotného začátku získal množství stoupenců a partnerů z řad místních samospráv i terénních pracovníků ze stěžejních tuzemských organizací, jakými jsou Armáda spásy, Charita nebo Naděje. Společně začali vytipovávat a sezónně vybavovat ty lidi bez domova, kteří nemohou z nejrůznějších příčin navštěvovat noclehárny či azylové domy.
„Mezi nejběžnější důvody patří zdravotní potíže, vlastnění psa nebo sociální fóbie. Kvůli těmto aspektům jsou lidé bez přístřeší odříznutí od pomocných institucí asi nejčastěji,“ říká Klečková. Současná podoba Iglou je už šestou vylepšenou verzí. „Ještě před pár měsíci jsme netušili, jak moc se náš projekt rozvine,” shodují se oba tvůrci. Pokud vše dobře dopadne, ještě letos bude zahájena průmyslová výroba pro další evropské země.
Každý přístřešek je vyroben z polyetylenové pěny a hliníkové folie, je nehořlavý a skládací. Jde tedy o dočasné přenosné řešení vhodné do jakéhokoliv terénu. Na jaře jej terénní pracovníci sbalí, vyčistí, vydezinfikují a uloží na další zimu. Přístřešek se zahřívá tělesným teplem, které se uvnitř drží díky termální izolaci. V Iglou tak může být až o 18 stupňů tepleji než venku.