Obchodní války ani brexit české podnikatele neděsí. Důvěra v ekonomiku roste

Přestože je české hospodářství úzce provázáno s německým, podnikatelská důvěra se v obou zemích vyvíjí rozdílně. Němečtí podnikatelé se obávají obchodních válek, tvrdého brexitu a snížení poptávky po nákupu automobilů. Oproti tomu čeští podnikatelé jsou optimističtí a navyšují důvěru v tuzemskou ekonomiku.
Němečtí průmyslníci se obávají, že po mnohaletém boomu na automobilovém trhu v Evropské unii začne klesat poptávka, což bude mít negativní dopad na německé hospodářství. Foto: Pixabay

Podle říjnového konjunkturálního průzkumu se zvýšila celková důvěra v českou ekonomiku. Souhrnný indikátor důvěry vzrostl o 0,2 bodu na hodnotu 99,8. V odvětví průmyslu se indikátor důvěry meziměsíčně zvýšil o 0,7 bodu na hodnotu 95,9. Třetinu průmyslníků trápí nedostatek zaměstnanců na trhu práce. Přibližně čtvrtina průmyslníků si přitom stěžuje na nedostatečnou poptávkou.

Dobrá nálada panuje ve stavebnictví, kde indikátor důvěry vzrostl o 1,0 bodu na hodnotu 101,2. Podnikatelé ve stavebnictví si stejně jako průmyslníci stěžují na nedostatek zaměstnanců. Hodnocení poptávky po stavebních pracích je příznivé a mírně roste. Oproti tomu v odvětví obchodu a odvětví služeb se důvěra podnikatelů mírně snižuje.

Již začátkem října byla zveřejněna data o náladě podnikatelů v Německu, kterou vyjadřuje indikátor PMI. V Německu ale i dalších zemích eurozóny panují spíše obavy stran budoucího vývoje. Německý indikátor PMI se dostal k úrovni svého dvouletého minima, což je způsobeno obavami z eskalace obchodních válek a nedohody kolem brexitu. Rovněž se němečtí průmyslníci obávají, že po mnohaletém boomu na automobilovém trhu v Evropské unii začne klesat poptávka, což bude mít negativní dopad na německé hospodářství.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena