Oblečení, dovolená, zábava. Na čem Češi šetří v krizi

Průzkum
Pokud se české domácnosti ocitnou v ekonomických problémech, nejčastěji je řeší omezením nákupů oblečení, zrušením dovolené nebo omezením výdajů na zábavu. Z průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, vyšlo také najevo, že jako poslední omezí Češi výdaje na vzdělání a zájmové kroužky pro děti.
Oblečení je při omezování výdajů mezi Čechy na prvním místě. Ilustrační foto: Pixabay.com

K omezení nákupu ošacení přistupuje podle průzkumu společnosti KRUK šedesát procent Čechů, dovolenou a zábavu si odepře něco přes polovinu tuzemských domácností.

Kde ještě šetříme, když se dostaneme do finančních potíží? Necelá polovina Čechů se omezí také ve výdajích na jídlo a necelá třetina si odepře sportovní aktivity a rovněž se pokusí snížit výdaje na energie. Přibližně třetina dotázaných – většinou muži – mezi řešeními finanční krize uvedlo také využití úspor. Jen velmi neradi se ovšem Češi vzdají komfortu cestování vlastním autem a přejdou na veřejnou dopravu. Ochotno je k tomu jen šestnáct procent lidí.

Úprava splátek

Zjištění aktuálního průzkumu do značné míry odpovídají výsledkům šetření mezi mladými lidmi (ve věku mezi 18 a 30 lety), které společnost KRUK provedla v roce 2019. Také mladí lidé by jako první omezili především nadstandardní výdaje na dovolené a nákupy, ale současně by se mnohem ochotněji vzdali i cestování vlastním autem ve prospěch veřejné dopravy. Až jako poslední by i mladí Češi omezovali výdaje na vzdělávání a kroužky svých dětí.

PSALI JSME:
Češi podle průzkumu omezují výdaje a více spoří

„Pokud nedostatek financí souvisí i se splátkami úvěrů, obrátil by se jen každý desátý z dotazovaných Čechů na věřitele a pokusil by se dojednat úpravu splátek. Komunikace s věřiteli je ale velmi důležitá a měla by se na seznamu řešení ekonomických problémů domácností objevit mnohem výše,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Chvályhodné podle ní, že půjčkou by svoje aktuální finanční problémy řešily jen dvě procenta respondentů. „Ale současně jde často o dlužníky se závazky po splatnosti,“ dodala Palendalová.

Záleží na vzdělání

Výdaje na zábavu by omezili především nejmladší lidé ve věku mezi 18 až 24 let. Ve stejné věkové skupině je také největší podíl respondentů, kteří by se snažili s věřiteli vyjednat úpravu splátek svých aktuálních závazků. Úvěrem by svoje finanční problémy řešili především lidé s nejnižším vzděláním a domácnosti se třemi a více nezletilými dětmi.

„Způsob řešení ekonomických problémů velmi úzce souvisí s dosaženým vzděláním a finanční gramotností. Důkazem je velmi vysoké odhodlání omezit se v dovolených, zábavě a nakupování u vysokoškolsky vzdělaných lidí a také zaměstnanců z oblasti finančních služeb, kteří navíc v žádném případě nepřipouštějí řešení svých finančních problémů s pomocí úvěrů,“ konstatovala Palendalová.

PSALI JSME:
Češi kvůli koronaviru začínají více šetřit a spořit

Osobní bankroty

Finančních problémů českých domácností v posledních měsících přibývá, ale stále je v kontextu celého roku spíše nízký. Dokládá to počet osobních bankrotů, jak je eviduje společnost CRIF – Czech Credit Bureau. V srpnu jich bylo vyhlášeno 1284 osobních bankrotů, tedy o 239 více než v červenci. Zároveň bylo podáno 1253 návrhů na osobní bankrot, což je o 146 více, než v předchozím měsíci.

„Počet osobních bankrotů byl podobný jako loni a zároveň výrazně nižší, než před pandemií. Podstatnější nárůst pak může nastat v případě uzákonění novely insolvenčního zákona, která má zkrátit dobu oddlužení pro všechny fyzické osoby z pěti let na tři roky,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Za posledních dvanáct měsíců bylo v ČR vyhlášeno necelých 16 tisíc osobních bankrotů, o více než čtyři tisíce méně, než v předchozích dvanácti měsících. Průměrně tak za uplynulých dvanáct měsíců připadlo 15 bankrotů na deset tisíc obyvatel. Proti předchozímu období klesly v posledních 12 měsících počty osobních bankrotů ve všech krajích, nejvíce v Královéhradeckém kraji o 29 procent, v Ústeckém kraji o čtvrtinu a v Pardubickém kraji o 24 procent.

PSALI JSME:
Lidé se do osobních bankrotů nehrnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB