Od listopadu k dnešku: Důchodci se měli nejlépe v roce 1991

Téma týdne
Čeští penzisté se v letech od listopadu 1989 měli nejlépe – tedy podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) – v roce 1991, kdy výše jejich průměrného důchodu (2 176 korun) představovala 57,4 % průměrné hrubé mzdy a 73,7 procenta čisté mzdy.
Důchodci se měli nejlépe v roce 1991, kdy výše jejich průměrného důchodu (2 176 korun) představovala 57,4 % průměrné hrubé mzdy a 73,7 procenta čisté mzdy. Foto: Depositphotos.com

Relace důchodu k čisté mzdě nikdy předtím, ani nikdy potom nepřesáhla hranici sedmdesáti procent. Šedesát procent překračovala jen od roku 1988 až do roku 1993, v následujících letech ale systematicky klesala na zhruba polovinu v posledních letech. Zatímco průměrná čistá mzda překonala hranici deseti tisíc korun v roce 2000, průměrnému důchodu to trvalo o devět let déle.

Měsíční starobní důchod je lepší porovnávat s čistou mzdou dosahovanou před odchodem do penze, protože se z něj nikdy neplatí sociální pojištění a zdravotní pojištění. Daň z příjmu fyzických osob se platí pouze výjimečně, neboť jí podléhají jen důchody vyšší 36násobku minimální mzdy platné k 1. lednu daného roku. Tedy za rok 2019 nad částku 480 600 korun. (Stojí za připomenutí, že za socialismu byla povinnost pracovat – kdo nepracoval, byl příživník a dopouštěl se trestného činu – a že minimální mzda byla zavedena až v roce 1991, pozn. aut.).

Zdroj: ČSÚ

Ve druhém čtvrtletí letošního roku činila hrubá měsíční mzda v ČR průměrně 34 105 korun. „Poprvé v historii ČR tak ve čtvrtletním sledování překonala úroveň 34 tisíc korun. Dosud rekord drželo čtvrté čtvrtletí roku 2018, kdy vykázala úroveň 33 871 korun,“ připomíná hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. V roce 1989 statistiky evidovaly průměrnou hrubou mzdu ve výši 3 170 Kč, průměrný důchod byl 1 598 korun.

Archívy ČSÚ nabízejí i srovnání, za co jsme utráceli dříve a za co dnes. Tak například v roce 1989 potraviny, nápoje a veřejné stravování představovaly 33,9 % čistých peněžních výdajů tuzemských domácností. Za průmyslové zboží jsme utratili téměř 40 procent, za služby necelých 18 a za platby a jiné výdaje jsme dali 8,6 %.

V roce 2015 (ten je v údajích ČSÚ posledním k dispozici – pozn. aut.) to bylo za jídlo o deset procent méně a za průmyslové zboří o dvanáct procent méně. Vzrostly však výdaje na služby z 18 na 34 % a platby a jiné výdaje stouply na téměř 15 procent.

PSALI JSME:
Ke konci roku průměrná mzda překoná 36 tisíc korun

Zavřít reklamu ×
  1. Myslím, že by bylo etické a společensky solidární zanechat napadání na jejich „blahobyt“. Ti, kteří jsou důchodci, celý život pracovali v dobré víře, že na stará kolena jsou dobře zaopatřeni. Bohužel tomu tak není. Někdo (Klaus st.) se postaral o likvidaci důchodového fondu (kde asi je?). I vy budete jednou staří, když ovšem budete mít štěstí a pak si možná vzpomenete na to ve kterém státě žijete a jak se k vám ten stát chová. Přeji vám to.

  2. Problém většiny dnešních důchodců tkví v tom, že jejich myšlení je zdeformované socialismem a to jak jejich politické názory, tak samotná inteligence. Po 89. roce očekávali, že stát je povinen se o ně ve staří postarat stejně tak, jako to slibovali komunisté, njn, ale komunisté už jsou díky bohu dávno pryč (vím, že ne tak docela, když jeden je v současnosti premiérem s jejich podporou, takže spíše časy totality) a demokratický stát skýtá daleko více příležitostí, jak se na staří zaopatřit sám, toho tito lidé, ale nejsou většinou schopni a to nejen díky své pokroucené mentalitě, ale také vinou nízké vzdělanosti, která mezi nimi panuje.. Model, který funguje např. v Německu, kde z 23 milionů důchodců nemá pouhých 600 tisíc další příjem (ať už že zaměstnání nebo investiční činnosti) je na těchto lidech prakticky nereálné uskutečnit (pouze s nástupem nové generace), proto budou do konce živnost živořit z této ubohé almužny a vždy svou volbu zakládat na tom, kdo jim dá o stovku víc, zoufalé. Jak jednou řekl Rusnok: “Důchod je pojistka před bídou”, ti chytřejší už dávno pochopili, že je to pouze pomoc ve stáří od státu, nikoliv plnohodnotný příjem, ze kterého lze slušně žít.

    • obyčejné kecy v kleci a překrucování a podsouvání něčeho, aby si lidí mysleli to co chce ten autor tech keců

    • jednak jsem si duchod platil,dale jednou uz pracovat nejde ani v duchodu,nemci a nejen oni jako duchodci nepracuji.treba budete mit stesti a duchodu se dozijete.kdyz budete mit velke stesti natahnete rafy nez se nadejete.Reimer F-Louny.

    • Leo1453 je opravdový expert na důchody. Člověče, to, co jste vyplodil opravdu svědčí o vaší mimořádné inteligenci. Doporučuji ještě jedno pivo, zelenou a do hajan. V
      pondělí ráno do Kolbenky, tam ty vaše rozumy rozdávejte v šatně.

  3. Mám penzijní spoření cca 2 pop korun od devadesátých let, tak snad dostanu dobrou penzi! Vladimír Kusyn Ostrava

  4. obecná demadogie, která porovnává neporovnatelné a podprahové podsouvání něčeho co ve skutečnosti nebylo a není

  5. Srovnejte to s medianem mezd a s inflací a potom zkuste udělat vyhodnocení.
    Porovnávat průměrný důchod, jehož výpočet je velmi rovnostářský, s průměrnou mzdou, která rovnostářská není vůbec, to je buď hloupost nebo pokus o manipulaci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.