Od listopadu k dnešku: Olej, cukr a čaj stojí téměř stejně jako před 30 lety

Téma týdne
Mezi lety 1989 a 2018 se průměrná hrubá mzda navýšila přibližně desetkrát, což je podstatně vyšší nárůst, než který byl zaznamenán u spotřebitelských cen. Lidé si dnes mohou dovolit nakupovat více zboží a služeb než v minulosti. Lze však vytipovat položky spotřebního koše, u kterých to neplatí.
Minimální cenový nárůst jsme za posledních téměř třicet let mohli zaznamenat i u černého porcovaného čaje. Zatímco dříve se za 100 gramů platilo 40 korun, na konci loňského roku to bylo 60 korun. Foto: Depositphotos.com

Vlivem inflace dochází ke znehodnocování peněz. Na zboží a služby, které bychom si chtěli pořídit v roce 1989 za 1000 korun, bychom v loňském roce museli vynaložit zhruba 5,6krát více peněz, tedy přibližně 5600 korun. Z toho je patrné, že všeobecná cenová hladina zboží a služeb vzrostla. Existují však produkty, u kterých se ceny od sametové revoluce téměř nezměnily.

Podle dat Českého statistického úřadu se litr slunečnicového oleje v prosinci 1989 prodával za 28 korun. Na konci loňského roku jsme si ho mohli koupit za 38 korun. Lze tedy říci, že po téměř třech dekádách se cena slunečnicového oleje zvýšila jen minimálně. Podobné to je u krystalového cukru, kde došlo ke zvýšení ceny ze 7 na 12 korun za kilogram. Minimální cenový nárůst jsme za posledních téměř třicet let mohli zaznamenat i u černého porcovaného čaje. Zatímco dříve se za 100 gramů platilo 40 korun, na konci loňského roku to bylo 60 korun.

PSALI JSME:
Bramborová krize končí. Zemědělci hlásí lepší úrodu

U jiného zboží si zas můžeme všimnout abnormálně vysokého cenového růstu. Například za konzumní brambory jsme na konci roku 1989 platili necelé dvě koruny za kilogram. V loňském prosinci to bylo již více než 20 korun za kilogram a v letošním roce můžeme sledovat, jak cena brambor dál prudce narůstá. Ještě více než brambory zdražilo černé uhlí. Za něj jsme před téměř třiceti lety platili 39 korun za 100 kilogramů. V prosinci loňského roku to bylo již 652 korun.

Ještě více než ceny vybraného zboží zdražovaly některé služby. Výrazně si musí připlatit milovníci kina. Lístek již nestojí sedm korun, jak tomu bývávalo. Na konci loňského roku se cena vyšplhala až na 129 korun. Hůře jsou na tom i pánové, kteří chodí ke kadeřníkovi. Zatímco dříve se za sestřih platilo 7 korun, po téměř třech dekádách se zdražilo na 202 korun. Hlouběji do kapsy si musí sáhnout i dámy, které si chtějí nechat vyměnit podpatky. Zatímco dříve jim na pár bot stačilo 8 korun, v loňském roce již musely vydat 154 korun.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Na kilo banánů dnes vyděláme za sedm minut. Za totáče to byla skoro hodina

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.