Ode dneška do Spojeného království jen s registrací

Počínaje dnešním dnem, 2. dubnem 2025, je cestování do Spojeného království zase o něco složitější. Čeští turisté budou nově potřebovat elektronickou cestovní registraci ETA (Electronic Travel Authorisation). Zjistěte si včas, kdo se bez ní neobejde, kde je k sehnání i kolik dokument bude stát.
Po odchodu z Evropské unie v roce 2020 se dále zpřísňují podmínky pro vstup do Spojeného království. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Po odchodu z Evropské unie v roce 2020 se dále zpřísňují podmínky pro vstup do Spojeného království. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podmínka registrace před cestou do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska není specialitou britsko-českých vztahů. Stejná povinnost se vztahuje na všechny občany Evropské unie.

„Upozorňujeme, že nejde o zavedení vízové povinnosti pro občany České republiky, ale o registraci v automatizovaném systému, která bude probíhat on-line prostřednictvím oficiální internetové stránky,“ uvádí Velvyslanectví České republiky v Londýně. Jestliže máte vízum, povolení k pobytu, práci nebo studiu, povinnost se na vás nevztahuje.

Každý, kdo se chystá na krátkodobý pobyt do Spojeného království, musí na webu britské vlády vyplnit registrační formulář a na svoji e-mailovou adresu následně obdrží registraci opravňující k cestě. Druhou variantou je aplikace ETA, která je běžně dostupná v obchodech s aplikacemi (App Store, Google Play).

Standardní doba zpracování jsou tři pracovní dny, ale velvyslanectví upozorňuje, že vyřízení může trvat i déle a apeluje proto na podání s dostatečným předstihem. Navíc je pravděpodobně, že zejména v prvních dnech po spuštění bude systém hodně využíván, jak si ověřila i autorka článku, když ji systém opakovaně informoval o svém přetížení.

V případě zamítnutí žádosti vám bude sdělen důvod odmítnutí a je možné podat žádost opakovaně. Cena registrace je nyní 10 liber, tedy téměř 300 korun. Od 9. dubna cena vzroste na 16 liber, v přepočtu asi 480 korun.

Nespoléhejte na to, že v prvních dnech bude vymáhání povinnosti mírnější. Žádosti bylo možné podávat od 5. března a od dnešního dne by měli všichni přepravci zajistit, že cestujícímu bez platné ETA registrace nebude umožněn nástup do letadla či jiného dopravního prostředku.

Registrace není jednorázová, ale její platnost je stanovena na dva roky, během nichž je možné do Spojeného království cestovat opakovaně. Pokud by během této doby vypršela platnost vašeho cestovního dokladu, je po jeho vydání nutné požádat o novou registraci v systému ETA, neboť je vázána na konkrétní číslo cestovního dokladu.

ETA se vás bude týkat, i když na vašich cestách bude Spojené království jen tranzitní zemí do cílové destinace. Nebude vyžadována jen v případech, kdy turista neopustí tranzitní prostor a neprojde tedy pasovou kontrolou. Pokud si nejste jisti, která varianta se vás týká, zkonzultujte ji v předstihu se svou leteckou společností.

Během platnosti je možné hranice Spojeného království překračovat opakovaně, za předpokladu, že pobyt bude kratší než šest měsíců a jeho účelem bude turistika, návštěva rodiny nebo přátel, obchodní či studijní důvody.

ETA vás naopak neopravňuje vykonávat placenou nebo neplacenou práci pro britskou společnost nebo jako osoba samostatně výdělečně činná, pokud nejde o povolené placené vystoupení nebo práci v rámci výjimky pro kreativní pracovníky.

Není ani zamýšlena k tomu, aby její vlastníci žili ve Spojeném království prostřednictvím častých nebo po sobě jdoucích návštěv, případně zde žádali o sociální dávky či uzavírali manželství.

Pozor na to, že doklad potřebují všichni cestující, včetně dětí všech věkových kategorií. Komu platnost registrace vyprší během pobytu, nemusí se ničeho obávat, pro vycestování ze Spojeného království není doklad vyžadován.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek