Obchod s Británií se komplikuje. Od Nového roku budou platit přísnější pravidla

Nová a přísnější pravidla budou od nového roku upravovat obchod mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Tentokrát se dotknou se převážně dopravců, kteří dovážejí zboží do Spojeného království z unijních států, zatímco dosud se potýkali s komplikacemi jen při vývozu. Firmy se podle odborníků musí připravit například na zavedení hraničních kontrol a nový informační systém pro pohyb nákladních vozidel.
Ve všech pohraničních lokalitách Velké Británie budou probíhat kontroly dováženého a vyváženého zboží. Ilustrační foto: Pixabay.com

Od 1. ledna 2022 bude dovoz zboží z EU do Velké Británie podléhat celním kontrolám a prohlášením; prohlášení o bezpečnosti a zabezpečení budou třeba až od druhé poloviny roku (od července). Pro celní odbavení se v britských přístavech bude používat nový informační systém GVMS (tzv. Goods Vehicle Movement Service, pozn. red.).

„Přepravci zboží přes přístavy ve Spojeném království, které k proclení zboží používají uvedený systém, se budou muset ujistit, že společnost, jejíž zboží přepravují, podá dovozní prohlášení předtím, než nastoupí na trajekt nebo kyvadlovou dopravu v EU,“ upozornila agentura Czechtrade.

Ve všech pohraničních lokalitách Velké Británie budou probíhat kontroly dováženého a vyváženého zboží. „To znamená, že nebude možné projet přístavem se zbožím, pokud zboží nebude v přístavu celně odbaveno nebo pokud daný dopravce nebude nasměrován do vnitrozemského celního pracoviště (IBF) k příslušným kontrolám,“ uvedla agentura.

PSALI JSME:
Kvůli brexitu se propadl dovoz z Británie o více než 37 procent

„Službu jsou povinni používat všichni dopravci v britských přístavech, kde je systém GVMS v provozu. V opačném případě nebudou moci vstoupit do země ani zboží proclít. Do konce letošního roku je nutné systém využívat pouze v případě, že přeprava zboží probíhá v rámci společné tranzitní úmluvy,“ informoval naši redakci expert na clo, Luděk Procházka ze společnosti Gerlach.

Podle něj se také mění dosavadní praxe, která umožňovala britským firmám odkládat dovozní prohlášení při přepravě zboží z EU do Velké Británie. S odkladem se navíc pojí i odložení plateb cla a dovozního DPH.

„Do konce letošního roku mohly firmy odkládat dovozní celní prohlášení a tudíž i platby až o 175 dní. Nově bude tato možnost podmíněna autorizací prohlášení u celní správy. Při dovozu zboží bude nutné podat úplné, nebo zjednodušení celní prohlášení. Bez tohoto dokumentu nebude zboží vůbec vpuštěno přes hranice,“ uvedl Procházka.

PSALI JSME:
Od ledna nastane zlom. Brexit přinese fronty na hranicích, papírování a zřejmě i cla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB