Odrazil se evropský průmysl ode dna?

Dle zveřejněného indexu nákupních manažerů (PMI) z dílny ISM v lednu zavládl v americkém průmyslu opět pozitivní sentiment ruku v ruce s nárůstem aktivity. Stalo se tak poprvé za posledních pět měsíců, kdy se hodnota indexu pohybovala pod stěžejní padesátibodovou hranicí.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Relativní pozice výsledků vůči této hranici určuje, zda se daný sektor nachází v expanzivním či kontrakčním pásmu. Na první pohled se tak zdá, že si američtí průmyslníci dali novoroční předsevzetí, že obavy ponechají ve starém roce a do toho nového vkročí pravou nohou.

Zlepšení průmyslového sentimentu je částečně odrazem zmírnění obav spojených s loňskými zdroji nejistoty, tedy americko-čínskými obchodními spory a hrozbou tvrdého brexitu. Nutno podotknout, že v obou případech došlo pouze k vyřešení dílčích sporů a odsunutí řešení komplikovanějších částí na později. Právě na ty komplikovanější, nevyřešené problémy většina trhů dle svého nedávného vývoje ráda zapomíná.

Zlepšení pak vykázal s tradičním zpožděním za německými daty i PMI českého průmyslu. V obou případech se nepochybně jedná o pozitivní zprávu, která by mohla naznačit odraz evropského průmyslu od svého dna. Úroveň indikátorů, která se stále nachází hluboko pod 50 body, však ukazuje, že doposud jde pouze o zpomalení dosavadního propadu.

Přílišný optimismus pak mírní i skutečnost, že kromě dvou výše zmiňovaných nejistot se na scéně objevila další v podobě šířícího se koronaviru. Ten nyní zřejmě představuje hlavního kandidáta na to stát se prubířským kamenem pro případné průmyslové oživení. Zdali bude nákaza schopna zvrátit dosavadní známky roztáčení průmyslových kol, však ukáže až čas.

Autor je analytik skupiny AXA ČR a SR
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena