Každé čtvrtletí zveřejňuje Česká národní banka (ČNB) počet zadržených padělků. Známé jsou tedy již výsledky za prvních 6 měsíců roku 2016, kdy bylo odhaleno 1480 padělaných a pozměněných platidel. Nejvíce padělků je registrováno v měnách CZK, EURO a USD. Ve srovnání s minulým rokem jde o mírný nárůst, jelikož v tomto období minulý rok evidovala centrální banka celkem 1400 padělků.

Informace o zadržených padělcích uvádí ČNB na svých webových stránkách www.cnb.cz. Obecně dochází k většímu počtu odhalených bankovek než mincí. Za první pololetí 2016 bylo odhaleno 802 padělků bankovek českých korun. Loni to bylo 766.
Nárůst odhalených padělků bylo u eurových platidel. Zatímco loni bylo za prvních 6 měsíců evidováno 277 případů, letos je to aktuálně 563 kusů, z toho 12 kusů se týká mincí. Na třetím místě se drží dolar, jehož odhalené padělky na rozdíl od eura zaregistrovaly pokles, a to z loňských 319 na aktuálních 97 padělků.
Je třeba podotknout, že čísla se týkají pouze odhalených bankovek a mincí. Celkově tak může být v oběhu daleko více plagiátů.
Jak poznat padělek?
České bankovky mají sérii šesti až osmi ochranných prvků, které výrazně ztěžují jejich padělání. Jsou to: Ochranný proužek, soutisková značka, vodotisk, nominální hodnota, skrytý obrazec, ochranná vlákna, mikrotext.
Bankovky v hodnotě 1000 Kč, 2 000 Kč a 5 000 Kč jsou navíc chráněny opticky proměnlivou barvou a iridiscentním pruhem (ten je i u hodnoty 500 Kč). Nejčastěji se padělky tisknou na laserových či inkoustových tiskárnách. Pravé bankovky jsou také specifické na omak, nejsou hladké. Nejčastější padělanou českou bankovkou je tisícikoruna.
Rozdíl mezi padělkem a napodobeninou
Kromě padělků zadržuje centrální banka také napodobeniny bankovek a mincí. Těch letos ČNB zatím objevila 2920 kusů, což je desetinásobně více, než za stejné období předchozího roku.
Napodobeniny jsou většinou na rozdíl od padělků vyráběny za jiným než platebním účelem. Jde například o reklamní předměty, rekvizity do filmu apod. ČNB registruje ještě třetí skupinu, tzv. pozměněné bankovky. Ty jsou většinou primitivně upravené a snadno rozpoznatelné, např. připsáním další nuly za hodnotu bankovky.
Statistika Evropské centrální banky
Statistiku odhalených padělaných eurobankovek vede i Evropská centrální banka (ECB). Podle jejího nedávného oznámení padělků v první polovině letošního roku ubylo. Staženo z oběhu bylo přes 330 tisíc nepravých eurobankovek. Ve druhém pololetí roku 2015 to bylo zhruba o 25 % méně, což znamená, že počet letos zachycených padělků narostl ve srovnání s tímto obdobím o čtvrtinu.
Nejčastěji padělané bankovky, tedy přibližně 80 % z celkového objemu, mají nominální hodnotu 20 a 50 eur. Pokud se však srovná počet pravých bankovek v oběhu, který byl v prvním pololetí tohoto roku vyčíslen na 18,5 miliard, je výše padělků velice nízká a eurobankovky se považují za důvěryhodný platební prostředek.