
Produkce padělků je celosvětovým problémem. Podle studie EUIPO a OECD jsou však dlouhodobě největšími zdrojovými státy pirátských výrobků Čína a Hongkong.
Statistiky Celní správy ČR ukazují, že jak hodnota, tak množství zajištěného padělaného zboží v posledních letech klesají. Vrcholu dosáhly ve zmíněném roce 2016, kdy celníci zajistili téměř pět milionů kusů padělků, jejichž hodnota přesahovala 625 milionů korun. V loňském roce to však bylo pouze lehce přes 378 tisíc kusů, jejichž hodnota přitom byla nižší než 380 milionů korun.
„Vzhledem k nastaveným kontrolním standardům v oblasti celního řízení dochází ke každoročnímu poklesu v množství realizovaných záchytů. Dovozci často volí daleko vytíženější místa vstupu zboží na území Unie. Česká republika je většinou jen tranzitní zemí,“ říká Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel.
Opačný vývoj lze naopak sledovat u České obchodní inspekce, která v roce 2018 zabavila celkem 41 379 kusů padělků, což je o 2 994 kusy padělků více než v roce 2017. Vzrostla také hodnota tohoto zadrženého zboží. Zatímco v roce 2017 činila necelých 84 milionů korun, v loňském roce to už byly více než 92 miliony.
Studie EUIPO a OECD dále uvádí, že mezi nejvíce padělané zboží patří zejména spotřebitelské výrobky jako obuv, oděvy, kožené výrobky, elektronika, hodinky, parfémy, hračky. Velmi podobná je v tomto směru situace i na českém trhu. „Z pohledu statistik se dlouhodobě drží na špici oděvy, obuv a různé doplňky,“ uvádí Prudičová.
Významný segment však podle ní tvoří i průmyslové zboží: „Patří do skupiny často padělaných komodit, neboť se mnohdy jedná o spotřební zboží, po kterém je velká poptávka. Z pohledu běžného spotřebitele můžeme upozornit například na náhradní díly k osobním automobilům.“
„Evropa v otázkách svého růstu a tvorby pracovních míst spoléhá na průmyslová odvětví. Výsledky naší činnosti však upozorňují na hrozbu, jakou může pro růst a pracovní místa představovat padělání a pirátství. Tuto analýzu a další výzkum provádíme s cílem podpořit tvůrce politik při hledání řešení zmíněného problému a upozornit spotřebitele v EU na ekonomické dopady padělání a pirátství v širším měřítku,“ sdělil Christian Archambeau, výkonný ředitel EUIPO.