Peníze znehodnotí strach. Centrální banky je budou vyrábět ještě horlivěji

Strach a rostoucí počet pacientů virem, který se sice většinou chová jako chřipka, ale zatím na něho není očkování, může výrazně znehodnotit peníze. Vyplývá to z výhledu Saxo Bank a dalších analytiků. Centrální banky i před dobou koronavirovou vyráběly stále další a další peníze, aby prodloužili růst na dluh, a teď to jen umocní.
Peníze znehodnotí strach. Centrální banky je budou vyrábět ještě horlivěji. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Je třeba počítat s tím, že se počet nakažených novým virem bude zvyšovat. Reakce Čechů na tuto situaci je ale nepřiměřená,“ soudí analytik Saxo Bank Martin Sklenář. Jedním dechem však připouští, že „případná pandemie, neschopnost vyvinou účinnou vakcínu, může vést k neúměrnému navyšování cen a zvýšení inflace“.

Ve svém výhledu označuje lidi, kteří si nakoupili více jídla domů, nepřímo za panikáře, jenže přesně to, co sám naznačuje, tedy že potraviny mohou rapidně zdražit, cítí i většina lidí.

Teď jde o to, že centrální banky vyráběly od stolu stále více peněz a budou ještě více. „Pomoc vlád a centrálních bank postiženým ekonomikám rozhodně neřeší vše. Nižší úrokové sazby dokážou pravděpodobně jen tlumit druhotné negativní dopady epidemie na finanční systém. Těžko však počítat s tím, že levnější peníze přebijí karanténní opatření a v postižených oblastech jednoduše obnoví poptávku. To centrální banky nedokážou. I proto zůstanou zatím pro řadu investorů klíčová čísla o vývoji počtu nových nakažených a rychlosti šíření epidemie,“ vysvětluje analytik Patria Finance Jan Bureš.

Hlavní obavou zůstává globální paralýza poptávky po některých službách. „Nejistota však minimálně v nejbližších týdnech zůstane vysoká a je pravděpodobné, že trhy ještě budou pokračovat v divoké jízdě po horské dráze,“ dodal Bureš.

Podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky se tuzemská ekonomika nachází v sestupné fázi hospodářského cyklu. Vyhlídky do budoucna vidí nejisté, „když se situace na trzích našich hlavních obchodních partnerů zatím nelepší, navíc lze očekávat, že hospodářský růst na počátku letošního roku bude negativně ovlivněn dopady epidemie koronaviru“:

Právě obavy ze znehodnocení peněz vyhánějí nahoru poptávku mimo jiné po zlatu. „Proč jde zlato nahoru? Je mnohem snazší vytisknout jeden bilion dolarů, než kdy bude možné vyprodukovat jeden bilion dolarů ve zlatých prutech,“ cituje šéfa fondu US Global Investors Franka E. Holmse server zlato.cz.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek