Zvítězí tiskárny peněz nad zákeřným virem?

Názor
V uplynulém týdnu žádná nová data z české ekonomiky nepřišla, ale i kdyby přišla, bylo by to zřejmě úplně jedno – trhy momentálně žijí jen a pouze koronavirem. Po explozi nových případů v Itálii se mezi finančníky strhl poprask srovnatelný (alespoň dle hodnoty VIX – tedy „indexu strachu“ – pozn. aut.) jen s těmi největšími historickými šoky, včetně např. pádu Lehman Brothers či teroristického útoku na Světové obchodní centrum. Pro vyvolání davové hysterie má Covid-19 ty nejlepší předpoklady – je exotického původu, nikdo o něm mnoho neví, a dokáže zabíjet.
Zvítězí tiskárny peněz nad zákeřným virem? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koruna byla se svými týdenními ztrátami v hodnotě cca 25 haléřů (tedy asi jedno procento) směrem až nad EUR/CZK 25,40 jen jednou z mnoha poražených. Evropské akcie mínus osm procent, americké mínus deset procent, ropa Brent se v pondělí ráno podívala nejen pod psychologickou hranici padesáti dolarů za barel, ale rovnou i pod 49, kde nebyla od roku 2017.

Právě cena ropy přitom bývá chápana jako výraz odhadu trhů na intenzitu ekonomické aktivity v blízké budoucnosti. Kromě ropy jsou k tomuto účelu používány i předstihové indikátory a právě jeden z nich – čínských nevýrobní index nákupních manažerů – přispěl v sobotu ráno dalším šokem, když po několikaletém nerušeném poletování v okolí 54 bodů najednou bezprecedentně zahučel až na hodnotu 29,6.

Graf tohoto indexu pak svým tvarem připomínajícím hokejovou hůl spolehlivě vystrašil všechny, kdo snad ještě panice odolávali. V překotné snaze uložit peníze do čehokoliv, na co nedosáhne nový virus, se investoři vrhli na americké dluhopisy, které tak na desetileté splatnosti pokořily historický rekord, když se obchodovaly i s výnosem pouhých 1,03 %.

PSALI JSME:
Čínská ekonomika kvůli koronaviru totálně „klekla“. Propad pocítí celá planeta

Lze čekat brzké uklidnění? Pokud ano, pak zřejmě nikoliv na základě nejbližších ekonomických dat. Většina z nich totiž pochází z období před aktuálně probíhající horkou fází epidemie a nezachycují tak to nejpodstatnější, co momentálně hýbe tržní náladou. Pozornost se bude upírat spíše na vlády a centrální banky.

Itálie již oznámila „stimulační antivirový balíček“ v hodnotě 3,6 miliardy eur a tamní ministr financí Gualtieri nevylučuje, že může jít teprve o začátek. Naopak z jeho vyjádření vyplývá, že by se k Itálii mohly připojit i další evropské země. Zatímco donedávna byl italský veřejný dluh (cca 135 % HDP) zdrojem obav v EU i na trzích, aktuální ochota utrácet byla mezi burziány přijata s povděkem.

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell vydal prohlášení, jež se formulací podezřele podobá těm, které předcházely nedávnému snížení sazeb. Trhy už spekulují dokonce i na dva „cuty“ a na eventualitu možného mimořádného zasedání svolaného pro tento účel. Málokdo pak pochybuje, že maximum pro uvolnění měnových podmínek udělá i Evropská centrální banka. Zvítězí tiskárny peněz nad zákeřným virem?

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trhy teď sází na masivní zásah centrálních bank, jinak hrozí kvůli koronaviru jejich kolaps

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie v oddechovém čase

Tzv. technologické tituly mají za sebou letos spanilou jízdu. Růst odstartovala především jejich schopnost nabídnout alternativu pro zamrzlou globální ekonomiku v době koronavirové. Poslední dobou se ale stále …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru