Petrof přesunuje část výroby do Asie. Klíčovým důvodem jsou drahé energie

Petrof přesunuje část výroby do Asie, konkrétně do Indonésie. Největší evropský výrobce akustických klavírů a pianin tak „využívá příležitost“, kterou nabízí Green Deal EU. Z něj tedy ovšem těží indonéský výrobní partner, který od královéhradecké legendy se 160letou tradicí získává nejen pracovní místa, ale hlavně cenné know-how, akumulované od poloviny 19. století.
Největší evropský výrobce akustických klavírů a pianin přesunuje část výroby do Indonésie. Ilustrační foto: Petrof

Klíčovým důvodem přesunu části výroby Petrofu do Indonésie jsou totiž drahé energie. V Indonésii mají elektřinu ze špinavého uhlí, čehož – jeden příklad za všechny – tam mohutně využívá Čína, jež pak zaplavuje svět levně zpracovaným niklem. Ten mají západní řidiči ve svých elektrovozech.

To jsou jen dva příklady z tisíců, proč Asie ekonomicky sílí, zatímco Evropa se v globálním měřítku nezadržitelně propadá. A z velké části vlastním přičiněním, neboť přísné regulatorní agendy typu Green Dealu podvazují konkurenceschopnost evropských podniků.

Pozitivní dopad agend, jak je Green Deal, na globální klima je přitom vysoce sporný, právě třeba kvůli přesunu výroby z EU do zemí, kde se nadále využívají špinavé energie.

V čele Petrofu stojí od roku 2004 Zuzana Ceralová Petrofová z páté generace slovutné rodinné firmy. Ta současně radí Fialově vládě v ekonomických otázkách, neboť je členkou Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek