Platební revoluce podle Pražské energetiky

Pražská energetika a s ní spojený distributor energií Yello CZ před pár dny přišly s bombastickým oznámením, že spouští „platební revoluci“. V době, kdy Pražská energetika financovala své provozní potřeby krátkodobým úvěrem, vynaložila „malé jednotky set tisíc korun“ na implementaci proprietární platební metody pražské fintechové společnosti Red Eggs – tzv. takzvaného QR kódu v rámečku (ILQpay).
V době, kdy Pražská energetika financovala své provozní potřeby krátkodobým úvěrem, vynaložila „malé jednotky set tisíc korun“ na implementaci proprietární platební metody. Ilustrační foto: Pixabay

Celková výše úvěru, který akciové společnosti Pražská energetika loni v srpnu poskytla mateřská Pražská energetika Holding, není v známa, ze smlouvy zveřejněné v registru smluv ale vyplývá, že úvěr byl „poskytnut na financování provozních potřeb Úvěrovaného“ (Pražské energetiky – pozn. aut.).

Reprofoto: redeggs.cz

Skupina PRE, která je se svými více než 800 tisíci odběrných míst třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice, od nové platební metody (QR kódu v rámečku) očekává, že v příštím roce obdrží řádově desetitisíce plateb tohoto druhu. Pražská energetika to sdělila v odpovědi na dotazy redakce portálu FAEI.cz.

Při celkovém počtu odběrných míst Pražské energetiky a měsíční frekvenci plateb se ročně může uskutečnit zhruba deset milionů platebních transakcí, jimiž zákazníci platí za poskytnuté služby a dodanou energii.

Jak vyplynulo z odpovědi společnosti na dotazy redakce, přibližně deset procent odběratelů Pražské energetiky (i Yello) má sjednáno přímé inkaso z bankovního účtu, což v případě prvně jmenované firmy ročně představuje zhruba milion bankovních platebních transakcí. Mluvit proto o „platební revoluci“ v souvislosti s novou platební metodou, od níže se očekávají desetitisíce plateb, je proto přinejmenším zavádějící.

Ať si zákazník může vybrat

„Naším cílem je poskytnout zákazníkům mix platebních způsobů, aby si každý zákazník vybral způsob, který sám preferuje. Nasazení QR kódů v platebním styku je fakticky podporou již nyní osvědčených platebních způsobů jako je převodní příkaz (QR kód České bankovní asociace) nebo on-line platební karta (QR kód v rámečku). Užití QR kódů s využitím mobilních technologií posouvá komfort placení na vyšší úroveň a podporuje tak užití těchto platebních instrumentů v praxi. Například pro platbu kartou prostřednictvím QR kódu v rámečku nepotřebujete žádnou aplikaci, jen QR kód načtete a jednoduše, rychle a bezpečně zaplatíte,“ uvedla Pražská energetika v jedné z odpovědí na dotazy redakce.

Společnost přitom už nyní svým zákazníkům nabízí celou škálu platebních způsobů. „Pro úhrady záloh u segmentu domácností je stále velmi oblíbené SIPO a pro platby nedoplatků i záloh přímé inkaso z bankovního účtu a převodní příkaz,“ říká Jiří Böhm z agentury ABBBA Consulting, která Pražskou energetiku mediálně zastupuje.

U podnikatelů převládá placení převodním příkazem a přímým inkasem z bankovního účtu. „Nové platební způsoby, jako jsou on-line platby, jsou využívané méně, jejich počet ale dynamicky roste, stejně jako počet plateb uskutečněných zákazníky prostřednictvím QR kódů,“ dodává Böhm.

Vývoj a implementace QR kódu v rámečku trvaly zhruba dva roky, uvedla Pražská energetika v tiskové zprávě, přičemž „zásadní pro reálné nasazení této nové formy placení byla partnerská spolupráce společností Red Eggs jako autora řešení, ČSOB jako bankovního garanta a VISA jako jednoho z lídrů bezhotovostního placení“. „Implementace ILQpay QR kódu trvala v PRE a Yello cca tři měsíce a cena implementace byla velice nízká – řádově malé jednotky sta tisíc Kč,“ doplňuje Böhm na základě dotazu redakce.

Limity a omezení objemu transakcí

Z výše uvedeného současně vyplývají limity placení faktur Pražské energetiky pomocí ILQpay QR kódu. Pomocí tohoto kódu lze podle tiskové zprávy zaplatit jen platební kartou VISA či MasterCard z chytrého mobilu či počítače a pouze prostřednictvím ČSOB brány.

„Tento způsob placení přináší, oproti bankovnímu QR kódu, výhody jak pro zákazníky, tak pro obchodníky. Zákazník pro platbu pomocí QR kódu v rámečku nepotřebuje mít nainstalovanou bankovní aplikaci,“ vysvětluje společník Red Eggs Jan Lamser.

Dodejme, bez komentáře, že Lamser před vstupem do Red Eggs působil řadu let v představenstvu ČSOB. Jeho odpovědností byly služby klientům a podpůrné technologie, včetně plateb, elektronického bankovnictví a inovací, jak se ostatně uvádí na webu fintechové firmy.

Dalším limitem nové platební metody je, že společnost Red Eggs má jako poskytovatel platebních služeb malého rozsahu registrovaný u České národní banky (ČNB) limit objemu transakcí ve výši 3 mil. eur ročně, tedy cca 75 milionů korun.

Systémový problém?

A opět se ukazuje, že ČNB má zřejmě systémový problém v tom, že po žadatelích o licenci nebo registraci nepožaduje, aby řádně plnili své zákonné povinnosti – především, aby byli transparentní a poskytovali informace o svém hospodaření do sbírky listin v obchodním rejstříku. Red Eggs totiž od svého vzniku v roce 2012 uvedenou zákonnou povinnost ani jednou nesplnila.

Na začátku letošního června portál FAEI.cz informoval, že licenci České národní banky mohou získat i subjekty, které neplní zákonné povinnosti a neinformují o svém hospodaření ve sbírce listin obchodního rejstříku – jako např. fintechový startup BudgetBakers, který neplnění povinnosti vysvětlil „administrativním nedopatřením“. Mimochodem – BudgetBakers jsou na nezabezpečeném firemním webu Red Eggs uvedeni mezi jejími partnery, ale Pražská energetika jako klient mezi referencemi chybí.

Spolupráce s jednou z největších dodavatelů elektřiny by měla být pro každou firmu vítanou referencí. Na nezabezpečeném webu fintechové společnosti Red Eggs v seznamu klientů chybí. Reprofoto: redeggs.cz

V případě fintechu Red Eggs je dlouholeté neplnění zákonem dané informační povinnosti o to smutnější, že 45 % firmy drží prostřednictvím společnosti I, FOUNDATION její jediný majitel, právník Jaroslav Hroza. Ostatně i tato uvedená společnost je od svého vzniku v roce 2013 na štíru s plněním informační povinnosti.

A nesplnila ji za rok 2017 ani advokátní kancelář CHS LEGAL, jejímž je Hroza spolumajitelem a jedním ze dvou společníků, a naposledy za rok 2014 ji splnil další z klíčových vlastníků Red Eggs (40% podíl), akciová společnost TAP login, spojená s Drahomírou Eliškou Kovaříkovou a Alešem Kreclem (členové představenstva).

Porušení smluvních podmínek?

Striktní výklad smlouvy o krátkodobém úvěru mezi společnostmi Pražská energetika Holding a Pražská energetika by mohl znít i tak, že úvěrovaná strana (která má splatit poskytnutý úvěr v polovině příštího týdne – pozn. aut.) porušila smluvní podmínky, viz závěrečná ustanovení smlouvy.

Smluvní strany zde totiž prohlašují, že „vyvíjí veškeré své aktivity vždy v plném souladu se všemi etickými a právními požadavky na podnikání“ a že „tato pravidla příslušným způsobem stanoví i ve vztahu k externím spolupracujícím osobám“. Jak je na tom s „právními požadavky na podnikání“ externí dodavatel fintech Red Eggs, je popsáno výše.

Dodejme, že 58 procent Pražské energetiky vlastní společnost Pražská energetika Holding, jejímž majoritním vlastníkem je hlavní město Praha. Dalším akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta. Kdo Prahu v obou uvedených tuzemských firmách aktuálně zastupuje, lze zjistit v obchodním rejstříku. Ale to už je úplně jiný příběh.

Je poněkud zarážející, že fintechová firma Red Eggs má nezabezpečený firemní web. Upozorňuje na to např. prohlížeč Chrome. Reprofoto: FAEI.cz

 

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena