Ano, ceny potravin za posledních pět let vzrostly o 33 %. To je číslo, které na první pohled vypadá děsivě. Ale pak je tu druhá strana rovnice – naše platy rostly taky. A pokud bychom si dali tu práci a přepočítali si to na reálnou kupní sílu, zjistíme, že si dnes můžeme dovolit zhruba stejné množství potravin jako před covidem.
To ale neplatí všude. Podíváme-li se na Slovensko, tamní obyvatelé mají problém – potraviny tam za stejnou dobu zdražily reálně o 14,2 %, což znamená, že si za svůj plat mohou koupit méně než dřív. A teď přichází paradox: zatímco u nás se reálná dostupnost potravin prakticky nezměnila, v Polsku nebo Maďarsku se lidé mají v tomto ohledu lépe – mohou si dovolit více potravin než před pěti lety.
Co se tedy vlastně stalo? Jak je možné, že v Česku jsme na tom relativně stejně, ale v okolních zemích se situace vyvíjela jinak? A co z toho plyne pro naši ekonomiku, domácnosti a možná i politiku?
V tomto podcastu se podíváme na to, jak se změnila reálná kupní síla, proč je vnímaná inflace často jiná než ta skutečná a co to všechno znamená pro naši každodenní realitu. Tak se pohodlně usaďte – jdeme na to.