
„I v druhém kvartále byly stále patrné dozvuky korekce na světových trzích z konce ledna a počátku února letošního roku. Nálady na hlavních evropských a amerických trzích ovlivňuje zejména téma vztahu USA a Číny,“ řekl serveru České noviny ředitel produktového managementu společnosti Broker Consulting Vladislav Herout.
„Opět se potvrzuje, že rozvíjející se trhy v Indii, Asii a Jižní Americe jsou vhodné pro dynamické a zkušené investory, jelikož tyto trhy sice nabízí zajímavé výnosy, ale také s vysokou mírou nejistoty, a každý rok se situace mění. Jeden rok je v silném poklesu Brazílie, nyní je to Indie,“ upozornil.
Jako na horské dráze
Evropské trhy stagnovaly či klesaly ve znamení propadu italských dluhopisů. Hlavním evropským růstovým trhem, kterému se dařilo, byla Velká Británie díky pozitivnímu očekávání ohledně brexitu. „Trhy byly minulý kvartál jak na horské dráze, a to především kvůli politice amerického prezidenta Donalda Trumpa a také kvůli ‚cirkusové politice‘ na italské scéně,“ doplnil Karel Kotoun ze společnosti Chytrý Honza.
Kotoun dále uvedl, že kvůli zvýšení sazeb České národní banky a očekávanému kroku i ze strany Evropské centrální banky lze očekávat pokračující převládání výkonu akciových trhů na úkor těch dluhopisových. Ty měly vloni výnos do dvou procent, zatímco akciové si v průměru připsaly přes 13 procent. (České akcie vloni posílily o více než 17 procent – psali jsme zde). Konzervativní fondy peněžního trhu byly nepatrně ve ztrátě.