Češi mají v podílových fondech třikrát méně, než kolik domácnosti dluží bankám

Celkový objem investic v České republice už překonává výdaje českého státního rozpočtu, informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT) s tím, že na konci roku 2017 dosáhl více než 1,38 bilionu korun. To je ale stále méně, než kolik činí dluhy českých domácností vůči bankám. Ty letos v lednu stouply oproti loňskému prosinci o 5,7 miliardy na 1,541 bilionu korun. Vyplývá to z aktuálních údajů České národní banky (ČNB).

Vloni mezi podílovými fondy nejvíce vydělaly ty akciové. V průměru si připsaly výnos přes 13 procent. Foto: Pixabay

AKAT celkový objem investic (peníze, které lidé či instituce svěřili správcům aktiv v České republice nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí) porovnal se státním rozpočtem na rok 2017. Jeho výdaje byly stanoveny na 1,3 bilionu korun a příjmy na 1,25 bilionu korun.

Příhodnější je ale srovnání majetku, který mají Češi uložen v podílových fondech – 483,5 miliardy korun, například s dluhy tuzemských domácností u bank, které jsou podle ČNB více než trojnásobně větší. A ještě další srovnání: Dvaapůlkrát větší, než je celkový objem investic do fondů, představují podle serveru České noviny vklady v bankách (3,6 bilionu Kč). Do životních pojistek Češi nainvestovali 90,7 miliardy Kč, v penzijních fondech mají 405,6 miliardy Kč a na stavebním spoření 352,3 miliardy korun.

KAŽDÝ SEDMÝ ČECH

Podle údajů asociace se od vypuknutí krize v roce 2008 se investice ve fondech zdvojnásobily a dnes do nich investuje každý sedmý Čech. „Popularitu podílových fondů jednoznačně zvýšila měnová politika České národní banky svojí politikou nulových úrokových sazeb. To přesvědčilo mnoho klientů přesunout peníze ležící na běžných účtech s nulovými úroky do fondů, které slibují vyšší výnos při určitém zvýšení rizika investice,“ komentoval to v médiích analytik společnosti Partners Martin Mašát.

Podle místopředsedy AKAT Martina Řezáče růst aktiv ukazuje, jak zdejší společnost bohatne: „A také, že lidé se stále více učí o své peníze starat. Jde to pomalu, ale změna je viditelná.“ Předseda AKAT Jan D. Kabelka upozornil, že úspory ve vyspělých státech dokonce překonávají i hrubý domácí produkt: „Ten je v Česku zhruba na 3,6 násobku rozpočtových výdajů, takže máme co dohánět.“

Mezi pětici největších zprostředkovatelů podílových fondů v Česku patří skupina České spořitelny s majetkem klientů 126,6 miliardy Kč, skupina ČSOB se 106,8 miliardy Kč, skupina Komerční banky se 64,5 miliardy korun, skupina Conseq se 36 miliardami korun a skupina Amundi s 27,6 miliardy Kč.

NEJVÍCE VYDĚLALY AKCIOVÉ FONDY

V loňském roce do fondů přibylo 53,38 miliard korun, tedy meziročně o více než o 12 procent. „Nejvíce nových investic plyne jednoznačně do fondů smíšených, ale také v menší míře do fondů akciových a nemovitostních. Naopak, v poklesu pokračují fondy zaměřené na peněžní trh a dluhopisy,“ uvedla výkonná ředitelka AKAT Jana Brodani.

Kabelka uvedl, že to odpovídá to vývoji na trzích. „Výnosy z nejbezpečnějších dluhopisů a peněžního trhu jsou dlouhodobě nízké. Dluhopisy navíc ještě loni oslabil očekávaný růst úrokových sazeb jak v USA, tak v Evropě. Naopak akcie výrazně a vytrvale rostly. Podobné trendy s určitými korekcemi lze zřejmě očekávat i letos, byť v každém regionu bude vývoj odlišný,“ vysvětlil předseda asociace.

Podle údajů společnosti Broker Consulting mezi podílovými fondy loni vydělaly nejvíce ty akciové. V průměru si připsaly výnos přes 13 procent, zatímco dluhopisové fondy měly výnos do dvou procent a konzervativní fondy peněžního trhu byly nepatrně ve ztrátě.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.