Češi mají v podílových fondech třikrát méně, než kolik domácnosti dluží bankám

Celkový objem investic v České republice už překonává výdaje českého státního rozpočtu, informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT) s tím, že na konci roku 2017 dosáhl více než 1,38 bilionu korun. To je ale stále méně, než kolik činí dluhy českých domácností vůči bankám. Ty letos v lednu stouply oproti loňskému prosinci o 5,7 miliardy na 1,541 bilionu korun. Vyplývá to z aktuálních údajů České národní banky (ČNB).

Vloni mezi podílovými fondy nejvíce vydělaly ty akciové. V průměru si připsaly výnos přes 13 procent. Foto: Pixabay

AKAT celkový objem investic (peníze, které lidé či instituce svěřili správcům aktiv v České republice nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí) porovnal se státním rozpočtem na rok 2017. Jeho výdaje byly stanoveny na 1,3 bilionu korun a příjmy na 1,25 bilionu korun.

Příhodnější je ale srovnání majetku, který mají Češi uložen v podílových fondech – 483,5 miliardy korun, například s dluhy tuzemských domácností u bank, které jsou podle ČNB více než trojnásobně větší. A ještě další srovnání: Dvaapůlkrát větší, než je celkový objem investic do fondů, představují podle serveru České noviny vklady v bankách (3,6 bilionu Kč). Do životních pojistek Češi nainvestovali 90,7 miliardy Kč, v penzijních fondech mají 405,6 miliardy Kč a na stavebním spoření 352,3 miliardy korun.

KAŽDÝ SEDMÝ ČECH

Podle údajů asociace se od vypuknutí krize v roce 2008 se investice ve fondech zdvojnásobily a dnes do nich investuje každý sedmý Čech. „Popularitu podílových fondů jednoznačně zvýšila měnová politika České národní banky svojí politikou nulových úrokových sazeb. To přesvědčilo mnoho klientů přesunout peníze ležící na běžných účtech s nulovými úroky do fondů, které slibují vyšší výnos při určitém zvýšení rizika investice,“ komentoval to v médiích analytik společnosti Partners Martin Mašát.

Podle místopředsedy AKAT Martina Řezáče růst aktiv ukazuje, jak zdejší společnost bohatne: „A také, že lidé se stále více učí o své peníze starat. Jde to pomalu, ale změna je viditelná.“ Předseda AKAT Jan D. Kabelka upozornil, že úspory ve vyspělých státech dokonce překonávají i hrubý domácí produkt: „Ten je v Česku zhruba na 3,6 násobku rozpočtových výdajů, takže máme co dohánět.“

Mezi pětici největších zprostředkovatelů podílových fondů v Česku patří skupina České spořitelny s majetkem klientů 126,6 miliardy Kč, skupina ČSOB se 106,8 miliardy Kč, skupina Komerční banky se 64,5 miliardy korun, skupina Conseq se 36 miliardami korun a skupina Amundi s 27,6 miliardy Kč.

NEJVÍCE VYDĚLALY AKCIOVÉ FONDY

V loňském roce do fondů přibylo 53,38 miliard korun, tedy meziročně o více než o 12 procent. „Nejvíce nových investic plyne jednoznačně do fondů smíšených, ale také v menší míře do fondů akciových a nemovitostních. Naopak, v poklesu pokračují fondy zaměřené na peněžní trh a dluhopisy,“ uvedla výkonná ředitelka AKAT Jana Brodani.

Kabelka uvedl, že to odpovídá to vývoji na trzích. „Výnosy z nejbezpečnějších dluhopisů a peněžního trhu jsou dlouhodobě nízké. Dluhopisy navíc ještě loni oslabil očekávaný růst úrokových sazeb jak v USA, tak v Evropě. Naopak akcie výrazně a vytrvale rostly. Podobné trendy s určitými korekcemi lze zřejmě očekávat i letos, byť v každém regionu bude vývoj odlišný,“ vysvětlil předseda asociace.

Podle údajů společnosti Broker Consulting mezi podílovými fondy loni vydělaly nejvíce ty akciové. V průměru si připsaly výnos přes 13 procent, zatímco dluhopisové fondy měly výnos do dvou procent a konzervativní fondy peněžního trhu byly nepatrně ve ztrátě.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Bitcoin pokořil hranici 9 000 dolarů

Hodnota bitcoinu stejně jako dalších kryptoměn je nestabilní a postupem času se výrazně mění. Na současném růstu hodnoty bitcoinu mnozí lidé vydělali. Podobně však v roce 2018 při výrazném pádu ceny bitcoinu mnoho …

Jak bezpečně nakoupit firemní dluhopisy

Prodávat dluhopisy mohou jen osoby či subjekty s licencí České národní banky (ČNB). Existuje však několik výjimek, kdy mohou tyto cenné papíry veřejně nabízet také přímo emitenti. Bohužel, řada z nich toho využívá a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Analýza
Téměř polovina Čechů (47 %) podle Českého statistického úřadu jezdí na dovolenou autem. Nejčastěji do bližších zemí: Na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie. Dlouhé cesty ovšem znamenají poměrně silnou zátěž, zejména pro řidiče. Od únavy či chvilkové nepozornosti může být už jen krůček k dopravní nehodě, zejména pokud popojíždíte v dopravní zácpě vyvolané nástupním dnem na dovolenou.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru