Pohonné hmoty budou zdražovat i dále, i když selhává plán Rijádu na zdražení ropy

Názor
Benzín i nafta v Česku v uplynulém týdnu zdražily v rozsahu kolem 20 haléřů na litr a v podobném rozsahu zdraží také v týdnu následujícím. S nastupující vrcholnou motoristickou sezónou se tradičně zvyšuje poptávka po palivech, takže čerpací stanice mohou s cenami nahoru snáze než v jiných obdobích roku, případně mohou výrazněji navyšovat své marže.
Benzín i nafta v Česku v uplynulém týdnu zdražily v rozsahu kolem 20 haléřů na litr a v podobném rozsahu zdraží také v týdnu následujícím. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zároveň ovšem nelze očekávat jakkoli dramatický růst cen pohonných hmot. Zatím totiž selhává záměr Saúdské Arábie škrtnutím své těžby vyhnat výše jak cenu samotné ropy, tak produktů z ní, tedy i pohonných hmot prodávaných v Česku.

Navíc nafta v Česku bude daňově zvýhodněna po celé prázdniny, protože vláda kvůli danostem legislativního procesu nestihne vrátit zdanění na úroveň platnou před loňským červnem dříve než letos v září. Od loňského června je spotřební daň z nafty snížena o 1,50 koruny na litr, což při započítání DPH vytváří prostor ke zlevnění nafty u čerpacích stanic o zhruba 1,80 koruny na litr.

Rijád tuto neděli jednostranně, bez účasti dalších členů kartelu OPEC, rozhodl od července snížit svoji denní produkci ropy na devět milionů barelů. Jenže termínové kontrakty na ropu od té doby na ceně přidaly jen zhruba jedno procento.

Pouštní království potřebuje vyšší cenu ropy, by dalo do pořádku své veřejné finance. Ty jsou nyní v deficitu kvůli výraznému poklesu cen ropy, jenž nastal kvůli růstu úrokových sazeb v podání zejména americké centrální banky a dále pak v důsledku obav z výraznějšího útlumu globální ekonomiky.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty přestávají zlevňovat

Současně se nenaplňuje ruská hrozba, že v reakci na západní sankce na zemi uvalené dramaticky poníží svoji ropnou produkci.  Ruská ropa dále různými cestami – včetně těch, jež sankce obcházejí prostřednictvím reexportu a přeprodeje – na světový trh proudí. To ovšem jen podporuje tlak na udržení poměrně nízkých světových cen ropy.

Mezinárodní měnový fond odhaduje, že Rijád k vyrovnání svého rozpočtu potřebuje letos cenu barelu ropy Brent alespoň zhruba 81 dolarů. Barel Brentu přitom nyní stojí jen necelých 77 dolarů. Saúdská Arábie přitom finance potřebuje nejen na běžný provoz státu, ale i na megalomanské projekty královské rodiny, v čele s projektem supermoderního pouštního města Neom.

Jenže Mezinárodní měnový fond projekty tohoto typu ze své uvedené kalkulace ve velkém vyčlenil, protože jsou financovány saúdským státním fondem, nikoli přímo ze státního rozpočtu země. Pokud by ovšem byly do kalkulace zahrnuty, Rijád potřebuje k ufinancování cenu Brentu kolem 95 dolarů za barel, jak vypočítává agentura Bloomberg.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku dále zlevňují. Indie zaplavuje EU naftou vyrobenou ze zakázané ruské ropy

Zavřít reklamu ×
  1. To je neuvěřitelné. Šejk buduje nesmyslné město a tak musí ropa podražit. Fakt zvláštní argument. To je to samé kdyby např. fabrika na pneumatiky chtěla postavit raketu na let do vesmíru a tak by pneumatiky zdražila aby bylo na raketu….

  2. Rusko dnes má z ropy a plynu víc peněz, než z ufňukané a nevděčné EU, takže naše embarga nás stála obrovskou inflaci a zadlužení státu na desítky let, to jsme to dopracovali s tim válčením..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.