Na další zlevňování už pohonné hmoty nemají sílu, resp. nenahrávají mu okolnosti ve světě. Cena ropy Brent totiž v posledních dvou týdnech stoupla o více než čtyři procenta. V přepočtu do korun – tedy po zohlednění vývoje kursu koruny k dolaru – je zdražení ropy Brent ještě výraznější, když za poslední dva týdny odpovídá 6,5 procenta.
Toto zdražení čerpací stanice v ČR do svých cen ještě teprve plně promítnou, pročež právě je třeba počítat s výše uvedeným vývojem. Nafta by měla po uvedené cenové stagnaci začít zdražovat v první polovině června. Zdražování obou druhů pohonných hmot by však od nynějška do poloviny června mělo mít mírné, celkově v rozsahu maximálně vyšších desítek haléřů na litr.
Velkou neznámou ale představuje zasedání kartelu OPEC, které se bude v neděli 4. června konat po půl roce v režimu osobního setkání. Část trhu spekuluje, že Saúdská Arábie, klíčový hybatel kartelu, bude tlačit na další redukci objemu těžby ropy. Rusko, které se jednání zúčastní též, v rámci platformy OPEC+, má ovšem podle slov vicepremiéra Alexandra Novaka nové kroky kartelu za nepravděpodobné.
Pokud platforma OPEC+ tedy s ničím překvapivým nepřijde, lze očekávat poměrně stabilní vývoj cen i v letošní hlavní motoristické sezóně, tedy v červenci a srpnu. Tento vývoj by v takovém případě byl poznamenaný nejvýše mírným zdražováním pohonných hmot v ČR i v zemích vyhledávaných destinací dovolených.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)