
Hodnocení situace v sektoru služeb v eurozóně je nejhorší od února 2021, když poptávka klesá i v tomto klíčovém sektoru ekonomiky. Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v říjnu dle předběžných výsledků klesl z úrovně 48,1 na 47,1, což představuje nejnižší úroveň od listopadu 2020.
Finanční trh očekával pokles souhrnného PMI indikátoru na úroveň 47,6. Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity. Souhrnný PMI indikátor za říjen naznačuje, že se pokles celkové ekonomické aktivity v eurozóně prohlubuje a je možné, že eurozóna vstoupí do technické recese již v letošním druhém pololetí.
PMI ve zpracovatelském průmyslu v říjnu prudce klesl, z úrovně 48,4 na 46,6, což znamená nejslabší úroveň za uplynulých 29 měsíců a výsledek vyšel pod očekáváním trhu (tržní medián: 47,9). V rámci průzkumu pro zpracovatelský průmysl zamířil ke slabším úrovním jak indikátor výroby, tak indikátor nových objednávek: Obojí je pod úrovní 50 bodů, což naznačuje pokles výroby a nových zakázek.
Na zpracovatelský průmysl dopadá růst cen energií a dalších nákladů, což se negativně přenáší do poptávky a celkové aktivity obecně. Celkový PMI indikátor pro sektor služeb v říjnu klesl z úrovně 48,8 na 48,2, což představuje dvacetiměsíční minimum, trh ovšem takový výsledek očekával.
Také služby čelí poklesu nových objednávek s tím, jak na kupní sílu spotřebitelů negativně dopadá vysoká inflace, která vede k poklesu reálných disponibilních příjmů. Průzkum PMI zároveň naznačuje, že růst cenových tlaků se v říjnu sice zmírnil, a to jak na cenách vstupů, tak i u prodejních cen, nicméně v obou případech cenový růst zůstává historicky velmi silný.
Pro Evropskou centrální banku (ECB) přináší říjnový PMI průzkum smíšené zprávy: Cenové tlaky v ekonomice eurozóny zůstávají silné, aktivita ovšem klesá a tempo poklesu se prohlubuje. Banka na zasedání tento čtvrtek velmi pravděpodobně zvýší své úroky o tři čtvrtiny procentního bodu, stejně jako na předchozím zasedání na počátku září.
Na dalším zasedání v polovině prosince ale již může být debata o tempu zvyšování úroků ECB více ve znamení protichůdných faktorů: Jakkoliv inflace zůstane v závěrečném čtvrtletí vysoko, tak zde zároveň budou další známky poklesu ekonomické aktivity.
Pro ekonomiky středoevropského regionu vysílá průzkum z eurozóny včetně Německa nepříznivý signál: Aktivita v ekonomice a především ve zpracovatelském průmyslu klesá, což bude mít nepříznivý dopad na exporty jak z české ekonomiky, tak z dalších středoevropských zemí.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com