
Firmy tak reagují na prudce se zvyšující růst cen jídel v restauracích i na rozhodnutí ministerstva financí. To od 20. srpna novou vyhlášku upravilo výši stravného na služebních cestách a tím i cenu daňově nejvýhodnější stravenky o 20 procent na 180 korun.
Ministerstvo práce a sociálních věcí letos poprvé v historii v srpnu zvýšilo kvůli vysoké inflaci hodnotu stravného na pracovních cestách ještě v průběhu roku. Od poloviny srpna je tak horní hodnota stravného na pracovních cestách 142 korun na den.

Podle Martiny Machové, personální ředitelky společnosti Sodexo Benefity se stravné na služebních cestách upravuje tehdy, jakmile se podle údajů Českého statistického úřadu cena ve veřejném stravování ode dne účinnosti poslední úpravy zvýší, nebo sníží alespoň o 20 procent. A podle statistiků v červnu nárůst cen přesáhl zákonem stanovený limit.
Jak vyplývá z čerstvého šetření společnosti Edenred, ještě do konce třetího čtvrtletí letošního roku, tedy během měsíce září, příspěvek na stravování zvýší každá desátá firma (10,5 %). Další srovnatelně velká skupina firem (11 %) pak přidá zaměstnancům v posledním letošním čtvrtletí.

Skoro polovina firem již ale do letošních rozpočtů sahat nebude a plánuje navýšení nechat až na začátek příštího roku. Tři z deseti firem pak neplánují zvýšení stravného, nebo jej odkládají na pozdější měsíce. Podle šetření Sodexo Benefity stravné pravidelně valorizuje jen 17,6 procenta zaměstnavatelů. Další 24 procenta je navyšují pravidelně, ale v delších intervalech, než rok.
Ani přes nárůst stravného v zhruba pětině tuzemských firem nebude naprostá většina společností využívat potenciál, který jim stravenky přinášejí. Podle aktuálních dat společnosti Edenred totiž nabízí stravenku v hodnotě 150 korun a vyšší pouze 17,4 procenta tuzemských firem. Až do výše 180 korunové hodnoty se stravenky nezdaňují a neplatí se z nich ani zdravotní a sociální pojištění.