
S rostoucím počtem exotických zájezdů se operátoři na linkách asistenčních služeb, které klientům pojišťoven pomáhají s řešením problémů, stále častěji setkávají problémy českých turistů, kteří na druhém konci světa vážně onemocněli nebo utrpěli úraz.
POZOR NA MOTORKY
Podle údajů pojišťoven novinkou posledních let je vzrůstající počet případů hlášených z Nového Zélandu a Austrálie, kam řada Čechů pravidelně jezdí i na pracovní a studijní pobyty, zatímco stálicí zůstávají problémy v asijských destinacích – od odřenin a spálenin až po vážné úrazy na motorkách.
Ty jsou typickým místním dopravním prostředkem, který však při jízdě v tričku a bez helmy může v případě karambolu způsobit nepříjemný konec dovolené i průvan v peněžence. Celkové náklady na převoz do nemocnice, zdravotní péči, hospitalizaci a repatriaci leteckým speciálem do České republiky se totiž mohou vyšplhat na až několik milionů.
Před každou cestou je tedy sjednání odpovídajícího pojištění základní povinností, přičemž více než o cenu pojistného bychom se měli starat o pojistné limity i o to, jaká pojistná rizika smlouva nezahrnuje (výluky). Minimem je limit milion korun, který mimochodem banky nabízejí jako automatickou součást služeb při sjednání platební karty.
POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI
Při sjednávání cestovního pojištění bývá nabízeno i pojištění odpovědnosti. To pojistku prodraží jen o pár desetikorun za celý pobyt, ale může vám zachránit i milionové náklady.
Můžete předem vyloučit, že na dovolené někoho neúmyslně zraníte nebo poškodíte cizí majetek? Pokud však vědomě uděláte nerozvážnost nebo porušíte povinnosti či místní předpisy, může být problém s plným proplacením vzniklých nákladů.
Totéž platí o jednání pod vlivem alkoholu nebo drog. Když dojde na oficiální šetření nebo dokonce vyšetřování, podepisujte jen dokumenty a protokoly, kterým opravdu rozumíte. V případě závažných událostí se vyplatí přivolat policii a poradit se telefonicky s asistenční službou. Pro účastníky organizovaných zájezdů je automatická pomoc delegáta. Vynaložený čas se bohatě vrátí při projednávání následků.
POZOR NA VÝLUKY
A čeho se nejčastěji týkají výluky? Prověřte si, zda se pojištění odpovědnosti vztahuje např. na případné škody způsobené domácím zvířetem. Váš mazlíček totiž může někoho pokousat nebo třeba způsobit dopravní nehodu.
Ve výlukách mívají pojišťovny uvedeny i škody, které způsobíte na majetku nebo na zdraví rodinného příslušníka nebo tzv. osoby blízké. Zvláště, pokud jedete na dovolenou se skupinou příbuzných, může snadno dojít ke zranění některého z nich. Poměrně nákladné léčení příbuzného ale pak nebude kryté pojistkou, resp. jeho pojišťovna po vás jako původci zranění může žádat kompenzaci.
NEMOCI A ÚRAZY
Karambolem, který může řádně provětrat peněženku, jsou nemoci a úrazy. Je s podivem, že řada Čechů si místo pojištění nejvýš zastrčí do kapsy evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) v domnění, že je to ochrání před platbou u lékaře.
Tuto kartičku uplatníte maximálně v Evropě, zatímco při cestách na všechny světové strany musíte počítat s tím, že budete muset platit hotově. Dá se konstatovat, že čím jste od domova více vzdáleni, tím se nutnost platit hotově bude silněji měnit v jistotu. Částky se transport, pobyt v nemocnici a často i dopravu domů se pohybují ve statisícových až milionových částkách.
Pokud jste však pojištěni, vše řešíte přes asistenční služby, a případné platby v hotovosti doložíte tuzemské pojišťovně, která je proplatí. Při cestě do exotických zemí se proto kromě pojištění vyplatí udělat si čas i na preventivní prohlídky, potřebná očkování i sestavení adekvátního vybavení cestovní lékárničky.
ZÁKLADNÍ RADY
Základní rada sice zní, že nejlepší je pojistit se hned při zakoupení zájezdu, protože je to cenově výhodnější a neboť si v klidu sjednáme nejlepší typ pojištění podle charakteru zájezdu.
Ale pokud zájezd nakupujeme s předstihem, může se stát, že sjednání pojištění necháváme na později a pak zapomeneme. Co s tím? Naštěstí je možné si celkem jednoduše sjednat on-line pojištění přímo z domova. Stačí si najít webové stránky vaší pojišťovny nebo se obrátit na zákaznickou linku o radu.
Ale pozor. Při sjednávání si pojištění na poslední chvíli se vystavujete nejméně dvěma velkým rizikům. Jednak nebudete mít čas prostudovat si rozsah pojištění, ale navíc bude pro mnohé překvapením, že pokud si nesjednají on-line pojistku doma, před hranicemi nebo alespoň na letišti, která je účinná prakticky okamžitě, ale až ze zahraničí, musejí počítat s až sedmidenní lhůtou, než pojistka začne platit.
V případě zájezdu během jarních prázdnin už budete na cestě domů. Pojišťovny se tím brání případnému zneužití, kdy se klienti pojišťovali až ve chvíli, kdy už čelili nějakému karambolu.
Pojištění je od toho, aby se dovolená nezměnila v noční můru ještě dlouho po návratu z exotické ciziny, protože spoustě problémů, které nás mohou potkat při prázdninových cestách, můžeme předejít už doma.
Na co si dávat pozor před odjezdem na dovolenou v exotických zemích?
- Základní povinností je sjednání odpovídajícího pojištění, přičemž více než o cenu pojistného se starejme o pojistné limity i o to, jaká pojistná rizika smlouva nezahrnuje (výluky). Minimem je limit milion korun.
- Při sjednávání cestovního pojištění bývá nabízeno i pojištění odpovědnosti. Pokud však vědomě uděláte nerozvážnost nebo porušíte povinnosti či místní předpisy, může být problém s plným proplacením vzniklých nákladů. Totéž platí o jednání pod vlivem alkoholu nebo drog.
- Při cestě do exotických zemí se vyplatí – kromě pojištění – udělat si čas na preventivní prohlídky, potřebná očkování i sestavení adekvátního vybavení cestovní lékárničky.
- Je možné si celkem jednoduše sjednat on-line pojištění přímo z domova. Pokud to však necháte na poslední chvíli, nezbyde vám čas na prostudování pojistné smlouvy. Při sjednání pojistky až ze zahraničí musíte počítat s až sedmidenní lhůtou, než pojištění začne platit.